Ekspresy do kawy

6
3913

Kawa z ekspresu to coś więcej niż kawa
Kawa z ekspresu to coś więcej niż kawa
Spójrzmy prawdzie w oczy…

Ekspres do kawy to nie tylko kolejne urządzenie AGD, które ma jedynie ułatwić czy przyspieszyć przyrządzenie napoju. Wraz z ekspresem kupujemy możliwość zaparzenia dokładnie takiej kawy, jaką lubimy.

Ekspres do kawy może też – na przykład jeśli postawimy go w biurze – podnieść nasz prestiż. Jest też cudownym pretekstem do spotkania, do rozmowy i relaksu.

Do tego, w razie potrzeby, kawa z ekspresu postawi nas na nogi i doda energii do pracy.

Przejdźmy się więc sklepową alejką z wszystkimi rodzajami ekspresów i przyjrzyjmy się, jak działają, a przede wszystkim – jaki rodzaj kawy nam oferują.

Najpierw jednak spróbujmy odpowiedzieć na podstawowe pytania:

 1. Wyższość kawy z ekspresu nad innymi…
 2. Jaki ekspres do kawy wybrać i kupić?
 3. RANKING ekspresów do kawy
 4. Ekspresy ciśnieniowe
 5. Jaką kawiarkę wybrać i kupić?
 6. Jak zrobić kawę w kawiarce?
 7. Ręczne ekspresy do kawy
 8. Automatyczne ekspresy
 9. Ekspresy kapsułkowe
 10. Ekspresy przelewowe
 11. Ekspresy przelewowo-ciśnieniowe
 12. Ekspresy do zabudowy
 13. Ile kosztuje dobry ekspres do kawy?

Dlaczego kawa z ekspresu? Ponieważ:

O wyższości kawy z ekspresu nad… każdą inną

Skąd wzięła się moda na ekspresy do kawy? Czy rzeczywiście pozyskiwany z nich napój jest smaczniejszy, lepszy? Wiele osób z pewnością stwierdzi, że kawa zaparzona „tradycyjnie”, po turecku, czy nawet kawa rozpuszczalna zalana wrzątkiem, nie ma sobie równych. Jednak dobry ekspres do kawy ma niezaprzeczalną zaletę: podczas parzenia kawy (bez względu na to, w jakim ekspresie) z ziaren wydobywany jest ich najwspanialszy aromat, natomiast gorycz pozostaje w fusach.

To jednak jeszcze nie wszystko!
Ekspresy dają nam możliwość przyrządzania wszelkiego rodzaju kaw: mocnej i czarnej espresso (prawie gęstej, z cudowną pianką na wierzchu), mlecznej latte, bezkofeinowej, aromatyzowanej czy cappuccino.

Przejdźmy jednak teraz do konkretów.

Jaki ekspres do kawy wybrać i kupić?

Obecnie największą popularnością cieszą się ekspresy ciśnieniowe. Dzięki nim przyrządzimy 1 – 2 filiżanki kawy w stosunkowo szybkim czasie. Zaliczamy do nich kawiarki, ekspresy kolbowe, automatyczne i kapsułkowe. Z kolei ekspresy przelewowe pozwalają na przyrządzenie dużej ilości kawy, która spływa do dzbanka podgrzewanego od dołu specjalną płytą. Ekspres ciśnieniowo – przelewowy umożliwia przyrządzenie kawy na oba sposoby.

Jaki ekspres do kawy wybrać i kupić
Jaki ekspres do kawy wybrać i kupić? Rodzaje ekspresów: profesjonalne, mini / małe, włoskie, białe…

Ekspres ciśnieniowy

Dobrze, zacznijmy od ciśnieniowego ekspresu do kawy. Na czym polega jego działanie?

W skrócie:

W ekspresie ciśnieniowym gorąca woda przepływa pod ciśnieniem przez zmielone ziarna kawy, by ostatecznie, pod postacią czarnego aromatycznego naparu, wylądować w filiżance lub kubku. Jak wspomnieliśmy powyżej, istnieje kilka rodzajów ekspresów do kawy ciśnieniowych, a ich omówienie zaczniemy od najprostszego z nich.

Zobacz aktualny ranking ekspresów do kawy. Zacznijmy od:

Ranking ekspresów ciśnieniowych

Ekspres do kawy czy kawiarka? Sprawdźmy:

Kawiarka – celebruj każdą chwilę

Kawiarka, nazywana też moką lub kafeterią, ma formę dzbanuszka. W jego dolnej części znajduje się pojemnik na wodę. Na jego wierzch nakłada się bardzo gęste, metalowe sitko. Na sam koniec, zakręcając nasze naczynko, nakładamy pojemnik z dzióbkiem, w którym znajdzie się zaparzona kawa.

Ranking kawiarek

Jak przyrządza się kawę w kafeterii?

Do dolnego pojemniczka wlewamy zimną wodę. Do sitka wsypujemy kawę. Zakręcamy całość i stawiamy na małym ogniu. Po kilku – kilkunastu minutach uzyskujemy jedną bądź dwie filiżanki kawy, w zależności od kawiarki i… wielkości filiżanek.

Dobra kawa z kafeterki
Dobra kawa z kafeterki

Ekspres kolbowy (ręczny, dźwigniowy)

Wielbiciele bosko mocnego espresso z pewnością zaprzyjaźnią się z tym urządzeniem.

Jak działa ekspres do kawy kolbowy?

Woda o odpowiednio podniesionej temperaturze (idealnie 92° – 96°C) pompowana jest do pojemnika (kolby) ze zmieloną kawą. Dzięki wytwarzanemu, wysokiemu ciśnieniu (9 – 11 barów) tworzy się charakterystyczna, pożądana, obłędna, jasnobrązowa pianka, nazywana też wdzięcznie crema.

ZOBACZ TAKŻE:
Zaparzaj kawę na zdrowej i smacznej wodzie przefiltrowanej w dzbankach z filtrem wody… ->

Ekspresy kolbowe nie są wyposażone w młynek do kawy. Warto wiedzieć, że do tego rodzaju urządzeń zaleca się stosowanie kawy drobno mielonej.

Z ekspresu kolbowego pozyskamy jedną lub dwie filiżanki mocnego naparu. Wiele modeli posiada też specjalną dyszę do spieniania mleka, co umożliwia przyrządzenie innych kaw na bazie espresso – na przykład cappuccino czy latte.

Ranking ekspresów kolbowych

Przyjrzyjmy się teraz najlepszym ekspresom do kawy, które wymagają od użytkownika minimalnej pracy.

Oto…

Ekspres automatyczny

Jak sama nazwa wskazuje, taki automatyczny ekspres do kawy zrobi za nas (niemal) wszystko. Dzięki wbudowanemu młynkowi – zmieli ziarna. Dzięki wbudowanej dyszy do spieniania mleka – pozwoli przyrządzić wszelkiego rodzaju mleczne kawy.

Jednak to nie wszystko.

Automatycznie dobiera również odpowiednią grubość ziaren, ilość wody oraz temperaturę.

Konieczność zakupu ziaren, a następnie czyszczenie ekspresu wydaje Ci się uciążliwe?

Być może najlepsze dla Ciebie rozwiązanie to…

Ekspres do kawy na kapsułki

Ekspres kapsułkowy to model najmniej wymagający, zarówno jeśli chodzi o sam proces parzenia kawy, jak i o utrzymywanie urządzenia w czystości. Do takiego ekspresu kupujemy specjalne kapsułki z różnego rodzaju kawą: espresso, bezkofeinową czy aromatyzowaną. Wystarczy włożyć wybraną kapsułkę do ekspresu, włączyć przycisk i już po kilku lub kilkunastu sekundach mamy gotowy gorący i pachnący napój. Zużyte kapsułki lądują w specjalnym pojemniku, który co jakiś czas wystarczy opróżnić.

Co ciekawe, niektórzy producenci ekspresów na kapsułki oferują nawet usługę odbioru kapsułek w celu przeprowadzenia recyklingu.

ZOBACZ TAKŻE:
Kawa może przybrać różną postać. Zobacz polecane i najczęściej wybierane rodzaje kawy

W tym miejscu kończą się półki z ekspresami ciśnieniowymi, a zaczyna się alejka z ekspresami przelewowymi.

Przyjrzyjmy się im zatem z bliska.

Ekspres przelewowy

Ekspres do kawy przelewowy, choć działa stosunkowo wolno, ma kilka zalet, których brakuje ekspresom ciśnieniowym. Przede wszystkim, po skończonej pracy urządzenia pozyskujemy cały dzbanek kawy. Ponadto, płyta, na której stoi dzbanek, cały czas podgrzewa nasz napar, dzięki czemu przez dłuższy czas (nawet przez 4 godziny!) mamy gotową do wypicia, gorącą kawę.

Na jakiej zasadzie działa ekspres przelewowy?

Do specjalnego filtra wsypujemy zmielone ziarna kawy i umieszczamy go w wyznaczonym do tego miejscu znajdującym się nad dzbankiem. Nad filtrem z kolei znajduje się pojemnik na wodę, która po zagotowaniu przelewa się przez ziarna, spływając do dzbanka. Na kawę z ekspresu przelewowego czeka się około 10 minut.

Ranking ekspresów przelewowych do kawy

Ekspres ciśnieniowo – przelewowy

Jeśli są dni, gdy potrzebujemy jedynie pojedynczych filiżanek kawy, ale też takie, gdy mamy wielu gości, być może najlepiej będzie wybrać ten właśnie ekspres.

To urządzenie typu dwa w jednym. Po jednej stronie urządzenia znajdziemy ekspres przelewowy, który pozwoli nam na przygotowanie całego dzbanka z kawą, a z drugiej strony znajdują się dysze od ekspresu ciśnieniowego, dzięki któremu można również zaparzyć pojedyncze filiżanki kawy.

Rodzaje ekspresów do kawy
Rodzaje ekspresów do kawy: ciśnieniowe, przelewowe, na kapsułki i saszetki, kolbowe, ekspresy do zabudowy

Ekspres do kawy do zabudowy

Niezwykle efektowny, wygodny i elegancki ekspres do zabudowy będzie stanowił ozdobę każdej kuchni… o odpowiedniej wielkości. Są to bowiem urządzenia dość pokaźne. Największe modele mają nawet do 60 cm szerokości i 50 cm wysokości.

Ekspresy do kawy do zabudowy montuje się w szafce lub we wnęce. Od frontu widoczna jest tylko przednia ściana urządzenia, a wszelkie pojemniki, kable czy pompa ukryte są wewnątrz.

Czy ekspres do zabudowy różni się od ekspresu wolnostojącego?

Ekspresy do kawy do zabudowy to przede wszystkim urządzenia o większej mocy i wyposażone w bardziej zaawansowane technologicznie funkcje. Dla przykładu, pompy niektórych modeli mogą wytwarzać ciśnienie sięgające nawet 19 barów! Takie ciśnienie pozwala na pozyskanie wyjątkowo aromatycznej kawy.

Ekspresy do kawy, jak przystało na nowoczesne urządzenia AGD, wyposażone są najczęściej w wiele ciekawych i ułatwiających obsługę udogodnień.

Funkcje ułatwiające życie

Jakie to funkcje? Sami zobaczcie:

 • Programator czasowy. Nastawiamy ekspres tak, by o poranku budził nas jego przyjemny pomruk i zapach świeżo zaparzonej kawy.
 • Regulacja mocy – dla każdego coś dobrego. Dzięki tej funkcji można regulować moc kawy.
 • Dysza pary. Przyjemna, mięciutka i gęsta pianka z mleka na zawołanie.
 • Aqua Filter – oczyszcza wodę z kamienia.
 • Samoczyszczenie – to brzmi wspaniale (dlaczego nie wszystkie urządzenia AGD je posiadają?). Nie bujajmy jednak w obłokach, co jakiś czas trzeba ekspres gruntownie wyczyścić, nawet jeśli jest wyposażony w tę jakże pożądaną funkcję.
 • Wyświetlacz LCD – wygodny i bardzo efektowny.

To jeszcze nie wszystko – ekspres do kawy retro

Ekspres do kawy to często urządzenie, które prócz oczywistych funkcji parzenia kawy ma również stanowić ozdobę pomieszczenia, w którym się znajduje. Dlatego też ekspresy najczęściej zaprojektowane są w stylu nowoczesnym, podkreślającym aranżację wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są nawet ekspresy do kawy w stylu retro, które nie tylko są niezwykle oryginalne, ale także tworzą niepowtarzalny klimat.

Nasz przegląd rodzajów ekspresów dobiegł końca. Obejrzeliśmy ostatni ekspres w naszej alejce, a więc teraz przyszła pora na wybranie tego najlepszego.

Aktualne ceny ekspresów do kawy
Aktualne ceny ekspresów do kawy i opinie o najlepszych ekspresach do kawy

Producenci i cena ekspresów do kawy

Dobre opinie wśród użytkowników ekspresów do kawy mają takie marki jak Krups, De’Longhi, Saeco, Siemens, Jura czy Hoffen. Najtańsze są kawiarki, ponieważ kupimy je już za około 30 złotych. Koszt ekspresów przelewowych to 40 – 1000 złotych. Mini ekspres ciśnieniowy to wydatek rzędu 100 złotych, a większe ekspresy kosztują od kilkuset do 2000 złotych. Cena gastronomicznego ekspresu do kawy może sięgać nawet 20 000 złotych.

Ekspresy do kawy De Longhi Aktualna cena
Ekspresy do kawy Krups Aktualna cena
Ekspresy do kawy Saeco Aktualna cena

Przed zakupem ekspresu warto zajrzeć do naszych rankingów – umożliwiają porównanie cen najlepszych produktów!

6 KOMENTARZE

 1. Niee, nawet czyszczenie by mi nie przeszkadzało. Ekspres do kawy z młynkiem to jest moje marzenie. Ten zapach podczas mielenia! Zawsze kojarzy mi się z dzieciństwem. Wtedy kawa to był towar luksusowy i jak pachniały mielone ziarna w domu, znaczyło, że jest dobrze 😀

 2. Wiele osób poleca ekspresy Delonghi i Saeco, ale nie wiem, który wybrać. To jednak dość duży zakup, i to do codziennego używania (nawet kilka razy w ciągu dnia). W jednym sklepie nam polecali bardzo Delonghi, w drugim Saeco 😛 I bądź tu człowieku mądry:D

 3. Widziałam u kogoś ekspres na kapsułki, do którego dostawiało się mleko w kartoniku, wkładało rurkę i on z tego robił mleczną piankę. Kawa była bardzo dobra, ale jednak jak już kupować ekspres, to z pojemnikiem na mleko, bo ten kartonik burzył cały urok:P 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here