Kuchenka mikrofalowa

0
2883

Kuchenki mikrofalowe wolnostojące i do zabudowy
Kuchenki mikrofalowe wolnostojące i do zabudowy
Choć zastanawiamy się niejednokrotnie, czy mikrofalówka jest szkodliwa, to jednocześnie trudno jest się bez niej obyć. W ciągu kilku minut, a nawet sekund, podgrzewa porcję obiadu, rozmraża mięso czy sterylizuje butelki dla niemowląt. To jednak tylko nieliczne z wielu różnorodnych funkcji tego urządzenia.

Jakie daje nam możliwości? Jak wybrać najlepszy model i na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Służymy odpowiedzią.

 1. Budowa i działanie mikrofalówki
 2. Jaką mikrofalówkę wybrać i kupić?
 3. RANKING kuchenek mikrofalowych
 4. Mikrofalówka wolnostojąca czy do zabudowy?
 5. Mikrofalówki białe, czarne i srebrne
 6. Jakie naczynia do mikrofalówki?
 7. Potrawy z kuchenki mikrofalowej
 8. Ceny mikrofalówek

Budowa i zasada działania mikrofalówki

Kuchenka mikrofalowa posiada komorę, w której ścianki stykają się ze sobą pod kątem prostym. W niektórych jednak modelach ścianki są zaokrąglone, co jak twierdzą producenci ma zwiększać efektywność działania urządzenia (a z pewnością ułatwia też czyszczenie). Zamontowane drzwiczki najczęściej otwierają się na lewą stronę, choć można też znaleźć mikrofalówki otwierane tak jak piekarnik, drzwiczkami do dołu.

Co znajdziemy wewnątrz urządzenia?

W środku znajduje się specjalna podstawka (talerz), na którą stawia się naczynie z żywnością. W czasie działania mikrofalówki podstawka obraca się.

Jaką mikrofalówkę kupić do zabudowy czy wolnostojącą
Jaka mikrofalówka jest najlepsza? Kuchenka mikrofalowa do zabudowy czy wolnostojąca? Mała, mini, retro? Sprawdź!

Jak działa mikrofalówka?

W nagrzewanym produkcie znajdują się cząsteczki wody, które są wprawiane w ruch poprzez mikrofale emitowane przez urządzenie. Ich energia rozprasza się i jest przekazywana cząsteczkom produktu. Dzięki temu wzrasta jego temperatura. Tak właśnie działa mikrofalówka.

Jaką mikrofalówkę wybrać i kupić?

Najważniejsza decyzja, jaką należy w tym przypadku podjąć, dotyczy wyboru mikrofalówki wolnostojącej bądź do zabudowy. Urządzenie wolnostojące jest mobilne i w razie potrzeby można je przestawić niemal w dowolne miejsce. Z kolei zaletą mikrofali w zabudowie jest jej niewątpliwie estetyczny wygląd. Można ją umieścić na dowolnej wysokości i dobrać odpowiednio do wystroju całego wnętrza.

Ranking kuchenek mikrofalowych

Mikrofalówka wolnostojąca i do zabudowy – czym się różnią?

Prócz wspomnianych różnic mikrofalówki do zabudowy i wolnostojące mogą mieć takie same funkcje, rodzaje sterowania czy dodatkowe udogodnienia. Dlatego też przedstawiamy teraz małe zestawienie dotyczące możliwości, jakie mogą nam dawać oba rodzaje urządzeń, bez podziału na wolnostojące i do zabudowy.

KUCHENKA MIKROFALOWA DO ZABUDOWY AMICA AMGB20E1GB
KUCHENKA MIKROFALOWA DO ZABUDOWY AMICA AMGB20E1GB

Mikrofalówki do zabudowy

Porównaj ceny

Zobaczmy:

Sterowanie

W kuchenkach mikrofalowych napotkamy:

 1. Sterowanie mechaniczne. W takich modelach z przodu mamy dwa pokrętła – jedno do ustawiania czasu, a drugie do ustawiania mocy. To mikrofale odpowiednie do podgrzewania i rozmrażania.
 2. Sterowanie elektroniczne. Tu możemy wybrać na panelu sterowania potrawy, jakie chcemy przygotować (na przykład drób, ryby, warzywa), ich wagę oraz typ obróbki (gotowanie, podgrzewanie czy rozmrażanie).
 3. Sterowanie inteligentne. Już prościej się nie da! Wkładamy do środka potrawę oraz wybieramy albo rodzaj obróbki, albo konkretną potrawę (zupa, ryba, pizza). Reszta, czyli zarówno moc, jak i czas trwania obróbki dobierana jest automatycznie.

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym funkcjom, w jakie mogą być wyposażone kuchenki mikrofalowe.

Nie tylko podgrzewanie i rozmrażanie.

Rozliczne funkcje mikrofalówek

Przygotujcie się na długą listę, bo mikrofalówki obecnie mogą naprawdę wiele!

 • Podgrzewają,
 • Rozmrażają,
 • Gotują (także na parze),
 • Przyrumieniają z wierzchu,
 • Podpiekają od spodu,
 • Pieką z termoobiegiem,
 • Pieką w 3D! Funkcja ta łączy trzy źródła nagrzewania produktów: grill kwarcowy, podpiekanie oraz termoobieg.

Obecnie mamy na rynku ogromną ilość urządzeń AGD i często przydałoby się nam ich kilka czy nawet kilkanaście. Kuchenka mikrofalowa jest jednym z tych sprzętów elektronicznych, które chętnie łączy się z innymi urządzeniami.

Jakimi?

Najlepsza mikrofalówka - Biała, czarna, srebrna inox - Wybierz swoją kuchenkę mikrofalową
Najlepsza mikrofalówka – Biała, czarna, srebrna inox – Wybierz swoją kuchenkę mikrofalową

Urządzenia wielofunkcyjne z mikrofalówką

Kompaktowe, dające wiele możliwości i bardzo wygodne w obsłudze. Tak można w skrócie opisać te urządzenia.

Spójrzmy:

 1. Piekarnik z funkcją mikrofali,
 2. Kuchenka mikrofalowa z grillem,
 3. Mikrofalówka z termoobiegiem,
 4. Kuchenka mikrofalowa z rożnem,
 5. Kuchenka mikrofalowa z funkcją pieczenia.

Pojemność czyli do czego przyda się mini mikrofalówka

Mała mikrofalówka, o pojemności około 15 litrów, wystarczy nam do podgrzania porcji obiadu czy rozmrożenia kawałka mięsa. Jeśli jednak chcemy nasze urządzenie wykorzystywać do gotowania czy pieczenia, przyda nam się mikrofala o pojemności około 30 litrów. Największe sprzęty tego typu mogą mieć pojemność sięgającą nawet 40 litrów.

Kolory i styl

Jak w przypadku większości elektrycznych urządzeń kuchennych, tak również i w tym przypadku, możemy wybierać wśród modeli o różnych kolorach. Najczęściej spotykany to oczywiście biały, ale nie brakuje też mikrofalówek czarnych, czerwonych czy srebrnych (inox). Ciekawym rozwiązaniem jest też kuchenka mikrofalowa w stylu retro. Pomyśl też o wymiarach mikrofalówek – inaczej mogą nie zmieścić się tam gdzie chcesz ją ustawić.

Kuchenki mikrofalowe czarne Aktualna cena
Kuchenki mikrofalowe białe Aktualna cena
Kuchenki mikrofalowe srebrne Aktualna cena

Talerz do mikrofali > Jakie naczynia do mikrofali?

Często zastanawiamy się, czy dane naczynie, w którym chcemy podgrzać czy rozmrozić produkt, można stosować w mikrofalówce. Warto wiedzieć, że najbezpieczniejsze do stosowania w tym przypadku są naczynia szklane i ceramiczne. Zatem zanim wybierzesz najlepszy talerz do mikrofali poszukaj dobrze.

Do mikrofalówki nie wolno natomiast wstawiać naczyń z metalowymi elementami, a także zamkniętych puszek.

Potrawy z mikrofali

W mikrofalówce przyrządzimy warzywa, ryby, mięso, zapiekanki, a także ciasta. Dodajmy, że mówiąc „przyrządzimy” mamy na myśli nie tylko podgrzanie, ale także upieczenie lub ugotowanie potrawy. Kuchenki mikrofalowe są bardzo wszechstronne… ; )

Producenci i cena mikrofalówek

Popularni producenci kuchenek mikrofalowych to Samsung, Amica, Zelmer, Bosch, Electrolux, Whirlpool, Daewoo, Candy, Sharp, LG, Beko czy Panasonic. Tania mikrofalówka wolnostojąca może kosztować niewiele ponad 100 złotych, a cena najdroższych to nawet 4000 złotych. Modele do zabudowy są już droższe. Za najtańsze zapłacimy 600 złotych, a najdroższa to wydatek rzędu 5000 złotych. Cena jak widać może zaskoczyć.

Kuchenki mikrofalowe Whirlpool Aktualna cena
Kuchenki mikrofalowe Samsung Aktualna cena
Kuchenki mikrofalowe Amica Aktualna cena
Kuchenki mikrofalowe Sharp Aktualna cena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here