Malakser

10
6176

Malaksery
Malaksery: jaki wybrać i kupić?
Malakser (rozdrabniacz kuchenny) to rodzaj robota kuchennego, który może być bardziej przydatny w kuchni niż… niejedno bardziej rozbudowane urządzenie.

Dlaczego? O tym za chwilę.

Najpierw przyjrzyjmy się dokładniej temu sprzętowi: jak jest zbudowany, co to i do czego służy malakser i co go odróżnia od innych robotów kuchennych w tym np. od minimalaksera?

Sprawdźmy:

 1. Czym jest malakser?
 2. Jaki malakser wybrać i kupić?
 3. RANKING malakserów
 4. Do czego służy malakser?
 5. Przepisy z malaksera
 6. Minimalaksery
 7. Robot kuchenny z malakserem
 8. Gdzie kupić malakser
 9. Ceny malakserów i producenci

Czym jest malakser?

Malakser to elektryczne urządzenie AGD, które przeznaczone jest do wykonywania wielu czynności niezbędnych podczas przyrządzania posiłków. Zbudowany jest z podstawy, na której ustawia się przezroczysty pojemnik, najczęściej wykonany z tworzywa sztucznego. Wewnątrz pojemnika znajduje się bolec, na który nakładane są różnego rodzaju elementy, w zależności od tego, jaka funkcja jest nam potrzebna. Całość zamyka pokrywa. Wprawiany w ruch bolec wraz z nakładką stanowi część roboczą urządzenia. Zastosowania rozdrabniacza kuchennego jak widzisz są szerokie.

Teraz najważniejsze pytanie:

Jaki malakser wybrać i kupić?

Wybór dobrego malaksera nie powinien być trudny. Można go kupić jako osobne urządzenie, również w formie minimalaksera, zajmującego niewiele miejsca, a spełniającego te same funkcje, co większy sprzęt. Malakser jednak bardzo często występuje również w zestawie z innymi kuchennymi urządzeniami elektrycznymi, na przykład z blenderem (ręcznym bądź stacjonarnym). Może też stanowić część wielofunkcyjnych robotów kuchennych.

Ranking malakserów


Elementy robocze

Malakser to jedno z urządzeń, które może nas wyręczyć w wielu kuchennych czynnościach, a jest to możliwe dzięki całemu mnóstwu nakładek i elementów, w które jest wyposażona większość modeli.

Jakie więc elementy możemy znaleźć na wyposażeniu malakserów:

 1. Tarcze (do tarcia, pozyskiwania soku, emulgowania, szatkowania, rozdrabniania, kruszenia),
 2. Noże do krojenia na różną grubość,
 3. Przystawki do ubijania (mikser),
 4. Przystawki do wyrabiania ciasta.

Jak widać po wyposażeniu, możliwości malaksera mogą nas pozytywnie zaskoczyć. Niektóre z nich umożliwiają wykonywanie aż 15 różnych czynności!

Do czego służy malakser
Co to i do czego służy malakser? Czym jest minimalakser? Zobacz możliwości rozdrabniacza kuchennego!

Zobaczmy teraz, w czym dokładnie może nas wyręczyć malakser:

Do czego służy malakser?

Malakser posieka za nas i pokroi wszelkie warzywa i owoce, wedle życzenia: w kostki, plasterki, wzdłuż i w poprzek. Przetrze i rozdrobni. Wyrobi ciasto. Ubije pianę i krem. Wyprodukuje dipy, salsy i pesto. Zmiksuje sosy i zupy. Do tego – może działać jak sokowirówka, wyciskarka do cytrusów czy nawet maszynka do mięsa.

Dodatkową zaletą malaksera jest możliwość używania funkcji pulsacyjnej (pulse), pozwalającej na pulsacyjne rozdrabnianie.
Do czego jest potrzebna ta funkcja rozdrabniacza kuchennego?

Dzięki niej pokruszymy duże i twarde kawałki produktów, odciążając tym samym silnik przy funkcjach, które mamy zamiar użyć do dalszej obróbki żywności.

Malakser Bosch MUM58720
Malakser Bosch MUM58720

Najpopularniejsze malaksery

Porównaj aktualne ceny

Przepisy na malakser

Niektórzy producenci rozdrabniaczy kuchennych załączają do swoich urządzeń książki z przepisami, w których malakser znacznie ułatwia przyrządzanie proponowanych potraw. Znajdziemy też wiele propozycji w Internecie. Trudno się oprzeć przytoczeniu choćby kilku bardzo apetycznie brzmiących przykładów: pasztet z drobiu, ciasto śliwkowe, sernik brzoskwiniowo – cytrynowy, pasta z wędzonego twarogu i groszku czy babka pistacjowa.

Teraz słówko o minimalakserze.

Minimalakser

Minimalakser to malakser w wersji kompaktowej. Jak wspomniano wcześniej, może pełnić te same funkcje, co urządzenie w rozmiarze standardowym. Różnicę stanowi tu tylko pojemność. Pojemnik minimalaksera ma pojemność nieprzekraczającą 1 litra, natomiast sprzęty „zwykłych” rozmiarów mieszczą nawet 4 litry. To urządzenie wprost stworzone dla rodziców małych dzieci – pozwala na przyrządzenie zdrowego posiłku w bardzo krótkim czasie (przeciery!). A co więcej, jest przy nim naprawdę niewiele sprzątania.

Zobacz jaki malakser będzie najlepszy do Twojej kuchni
Zobacz jaki malakser będzie najlepszy do Twojej kuchni – Sprawdź ranking cen!f

Dodatkowe wyposażenie

Malakser może być wyposażony w różnego rodzaju elementy i funkcje, które sprawiają, że jego obsługa staje się jeszcze wygodniejsza.

Na przykład:

 1. Wkraplacz w pokrywie, umożliwiający dodawanie niewielkich lub płynnych składników w czasie pracy urządzenia.
 2. Podświetlane przyciski.
 3. Powłoka antypoślizgowa.

Warto wiedzieć, że większość elementów malakserów można myć w zmywarce.

Tu zatrzymajmy się na moment.

We wstępie wspomnieliśmy, że sam malakser może być nawet bardziej użyteczny niż rozbudowany robot kuchenny.

Dlaczego?

Jeśli gotujemy tylko dla (niezbyt dużej) rodziny lub dla jednej osoby, takie urządzenie w zupełności nam wystarczy, ponieważ wykonuje większość czynności kuchennych. Zajmujący dużo miejsca i mający ogrom części na wyposażeniu robot prawdopodobnie stałby, przynajmniej w części, bezczynnie.

Jeśli jednak uznamy, że potrzebny jest nam bardziej rozbudowany sprzęt, być może warto pokusić się o…

Robot kuchenny z malakserem

Wielofunkcyjne roboty kuchenne generalnie dzielą się na urządzenia z misą i urządzenia z malakserem. Spełniają wówczas funkcje wielu sprzętów AGD. Prócz malaksera, robot taki może wykonywać wówczas pracę młynka do kawy, maszynki do mielenia mięsa, blendera (wiemy, że wiele osób pyta co wybrać malakser czy blender? Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwiewa te wątpliwości), młynka do zbóż, a nawet otwieracza do puszek.

Gdzie kupić najlepszy malakser?

Czy wybrać pojedyncze urządzenie, czy też wieloczynnościowy zestaw? W odpowiedzi na te pytania być może pomogą przygotowane przez nas rankingi. Zawierają one najczęściej kupowane malaksery i umożliwiają łatwe porównanie cen u sprzedawców. W tym przypadku przygotowaliśmy ranking najlepszych i najczęściej kupowanych malakserów.

Producenci i cena malakserów

Malaksery mają w swojej ofercie takie marki jak Zelmer, Bosch, KitchenAid, Philips, Kenwood, Braun, Moulinex czy Siemens. Cena najtańszego modelu to około 150 złotych, a najdroższego – około 350 złotych.

Malaksery Bosch Aktualna cena
Malaksery Kenwood Aktualna cena

10 KOMENTARZE

 1. Malakser to jest dość duże urządzenie, dlatego moim zdaniem najlepiej kupić taki, żeby miał jak najwięcej funkcji. U mnie akurat się sprawdza malakser z funkcją sokowirówki:)

 2. Ciekawie brzmi ten malakser do krojenia w kostkę. Czy ktoś wie może, jakie to duże kawałki? Czy nadaje się do krojenia do sałatki?

 3. Ja do tej pory miałam multum drobnych sprzętów ale po przeprowadzce potrzebowałam czegoś co będzie w jednej maszynie. i powiem tak, mam kohersen mycook i sprawdza się doskonale. bez względu czy robię obiad, przystawki czy deser. do wszystkiego!

 4. Zawsze się zastanawiałm, jak wygląda malakser, a tymczasem okazało się,że mam go w domu…jako część robota kuchennego:D Który co prawda rzadko używam.

 5. Ja mam malakser jako część robota kuchennego Kasia. Trudno mi porównywać jego wydajność, bo nie miałam okazji korzystać z innych tego typu urządzeń, ale jedno jest pewne – jest nie do zdarcia;P Mam go już 8 lat i zero (odpukać) napraw 🙂

 6. Nie wiem, jakie są Wasze opinie na ten temat, ale miałam malakser (z trylionem innych przystawek) i jak miałam go potem myć po użyciu, to żałowałam, że nie pokroiłam wszystkiego nożem:D

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here