Piekarnik elektryczny


Już 148 wybrało swój piekarnik do kuchni oceniając nasze rady na 4.7 / 5!

Piekarnik do kuchni
Jaki piekarnik do kuchni wybrać kupić?
Nowoczesne piekarniki elektryczne dają obecnie tyle możliwości kulinarnych (i nie tylko!), że szkoda byłoby ich nie wykorzystać. Piekarnik dwukomorowy, parowy, z funkcją mikrofali – to tylko nieliczne z funkcji, w jakie może być wyposażony ten sprzęt. Tu znajdzie coś dla siebie i doświadczony kucharz, i zabiegany rodzic gotujący dla rodziny, i początkujący miłośnik sztuki kulinarnej. Podpiekanie, grillowanie, gotowanie na parze, rozmrażanie… sprawdź, czym jeszcze zaskoczy Cię to – zdawałoby się proste – urządzenie!

Przejdźmy wspólnie krok po kroku proces wybierania odpowiedniego piekarnika.

Od czego zaczniemy? Od ustalenia:

 1. Piekarnik do zabudowy czy piekarnik wolnostojący?
 2. Piekarnik elektryczny do zabudowy
 3. Jaki piekarnik wybrać i kupić?
 4. Piekarnik gazowy czy elektryczny?
 5. Piekarnik parowy
 6. Piekarnik z funkcją mikrofali
 7. Piekarnik z funkcją Dual Cook
 8. Piekarnik elektryczny Multi
 9. Co daje termoobieg w piekarniku?
 10. Minipiekarnik
 11. Jak wyczyścić piekarnik?
 12. Cena piekarników
 13. Gdzie kupić piekarnik?

Piekarnik do zabudowy czy wolnostojący?

Piekarnik wolnostojący, a właściwie kuchenka wolnostojąca, to urządzenie, które obecnie jest najczęściej kupowane. Piekarnik zintegrowany jest tu z płytą grzewczą.

Piekarniki do zabudowy

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak również piekarniki do zabudowy. Mogą być one montowane pod blatem, w ciągu szafek, na standardowej wysokości – do takiego typu zabudowy przystosowana jest większość modeli. Innym sposobem montażu jest zabudowa w słupku, dzięki której piekarnik można umieścić na dowolnej wysokości. Nad nim znajduje się wówczas szafka lub inne urządzenie. Piekarnik w zabudowie można też zamontować na ścianie.

Co może nas przekonać do wyboru montażu na ścianie?

Winda!

Winda opuszcza spód piekarnika, dzięki czemu mamy dostęp do naszej potrawy z każdej strony!

Jaki piekarnik wybrać i kupić?

Biorąc pod uwagę rodzaj zasilania, mamy przede wszystkim piekarniki elektryczne i gazowe. Mogą być one wyposażone w wiele przydatnych funkcji, które sprawiają, że piekarnik staje się urządzeniem wielofunkcyjnym. Znajdziemy tu między innymi termoobieg, rożen, grill, a także funkcje mikrofali, dual cook i gotowanie na parze. Ciekawym rozwiązaniem jest też funkcja samoczyszczenia piekarnika.

O samoczyszczeniu napiszemy w drugiej części naszego artykułu a teraz zobaczmy:

Który piekarnik lepszy: gazowy czy elektryczny?

To pytanie zwykle samo nam się narzuca, kiedy kupujemy piekarnik do kuchni. Jeśli nie mamy przyłącza gazu, odpowiedź przychodzi sama. Jeśli jednak mamy wybór, to jakie są argumenty za i przeciw?

Opinie osób, które już mają pewne doświadczenie w korzystaniu z różnych rodzajów kuchenek i piekarników są dość jednoznaczne: najlepiej wybrać piekarnik elektryczny lub indukcyjny (a jeśli z kuchenką, to gazową, ale to temat na inny artykuł).

Jakie padają tu argumenty?

W piekarniku elektrycznym łatwiej jest kontrolować temperaturę, łatwiej też jest go wyczyścić. Może też być wyposażony w większe ilości funkcji.

Wbrew pozorom, argument ekonomiczny przeciw piekarnikom elektrycznym schodzi na plan dalszy – wydaje się, że oszczędność, jaką daje piekarnik gazowy w skali roku jest niewielka, a komfort użytkowania urządzenia elektrycznego jest jednak niewspółmiernie większy.

Pora teraz na najlepsze kąski.
Przedstawiamy funkcje, jakie znaleźć można w nowoczesnych piekarnikach.

Popularne rodzaje piekarników to piekarnik do zabudowy, gazowy, elektryczny, z funkcją mikrofali a także retro
Popularne rodzaje piekarników to piekarnik do zabudowy, gazowy, elektryczny, z funkcją mikrofali a także retro

Piekarnik parowy (piec konwekcyjno – parowy)

Co daje nam piekarnik parowy? To urządzenie, które łączy w sobie funkcje zwykłego piekarnika oraz urządzenia do gotowania na parze.

Zwykle jest to sprzęt do zabudowy.

Jakie są różnice pomiędzy piekarnikiem klasycznym a parowym?

Generalnie każdy piekarnik parowy ma funkcje, jakie znajdziemy również w zwykłym piekarniku. Oznacza to, że stosowanie pary wodnej jest tu opcjonalne. Jeśli jednak nie będziemy wykorzystywać zbyt często takiego piekarnika do gotowania na parze, lepiej jest wybrać model klasyczny, gdyż urządzenia parowe są dużo droższe.

Jakie funkcje i udogodnienia mogą mieć takie piekarniki?

 1. Automatyczne czyszczenie,
 2. Pyroliza (poniżej wyjaśniamy, na czym polega)
 3. Odkamienianie,
 4. Termoobieg,
 5. Termosonda (pozwala na sprawdzenie temperatury wewnątrz potrawy),
 6. Nieprzywierająca powłoka.

Piekarnik z funkcją mikrofali

To coś dla osób, które po pierwsze nie mają zbyt wiele miejsca w kuchni (lub nie chcą go zagospodarowywać kolejnymi sprzętami AGD), a po drugie, cenią sobie rozwiązania typu „dwa w jednym”.

Takie urządzenie działa przede wszystkim w dwóch trybach: jako piekarnik lub jako mikrofalówka. Są jednak modele, które pozwalają na wykorzystywanie funkcji mikrofali do tradycyjnego pieczenia i można wówczas samodzielnie decydować o tym, czy chcemy przyspieszyć obróbkę cieplną w ten sposób, czy też pozostajemy przy „zwykłym” pieczeniu.

Zobacz jaka jest cena piekarników oraz przeczytaj opinie użytkowniczek
Zobacz jaka jest cena piekarników oraz przeczytaj opinie użytkowniczek

Warto wiedzieć, że w sklepach znajdziemy też piekarniki łączące w sobie jednocześnie zarówno funkcje tradycyjnego pieczenia, jak i gotowania na parze i mikrofalówki.

Ale to nie wszystko…

Piekarnik z funkcją dual cook

Jeśli nie słyszeliście wcześniej o dual cook, przygotujcie się – ta funkcja się Wam spodoba.

Dlaczego?

W piekarnikach z zastosowaną technologią dual cook zamontowane są dwie grzałki grilla, dwa oddzielne wiatraki termoobiegu oraz specjalna półka (separator), która po wstawieniu poziomo wydziela dwie komory wewnątrz piekarnika. Obie komory mogą działać zupełnie od siebie niezależnie, a potrawy pieczone są zarówno od dołu, jak i od góry dzięki zamontowanym w półce grzałkom.

Co daje nam to w praktyce?

 • W każdej komorze możemy przyrządzać coś innego, bez obaw o mieszanie się zapachów.
 • Możemy dowolnie regulować temperaturę w obu komorach osobno – a także korzystać tylko z jednej komory.
 • Każda komora może pracować w innym trybie (na przykład w jednej pieczemy ciasto, a w drugiej grillujemy rybę!).

Kolejnym piekarnikiem godnym uwagi jest…

…piekarnik elektryczny Multi

Choć opisane powyżej urządzenia łączą w sobie wiele funkcji, to w tym piekarniku znajdziemy ich aż 8!

Oto szybkie zestawienie:

 1. Turbogrill (opiecze duże kawałki mięsa),
 2. Zarumienianie (dopiecze górną część ciasta),
 3. Podpiekanie (dopiecze spód ciasta),
 4. Pieczenie klasyczne,
 5. Grill (do steków, szaszłyków, kiełbasek),
 6. Supergrill (grilluje na ruszcie),
 7. Termoobieg (piecze na dwóch poziomach jednocześnie i rozmraża),
 8. Termoobieg do pizzy.

ZOBACZ TAKŻE:
Urządzeniem z podobnymi funkcjami jest Prodiż elektryczny… ->

Wspomnieliśmy o termoobiegu.
To słowo często pada w kontekście piekarników, dlatego warto je wyjaśnić.

Co daje termoobieg w piekarniku?

Technologia termoobiegu sprawia, że gorące powietrze w piekarniku wprawiane jest w ruch. Dzięki temu temperatura w każdym miejscu urządzenia jest taka sama. Przyspiesza to proces obróbki cieplnej i pozwala na zastosowanie niższych temperatur.

Minipiekarnik

Minipiekarnik znajdzie swoje zastosowanie w niewielkich kuchniach, gdzie nie ma możliwości wstawienia dużego piekarnika lub też… jako uzupełnienie wyposażenia kuchni. To urządzenia elektryczne, które pełnią podobne funkcje, jak ich odpowiedniki o większych gabarytach, choć – ze względów oczywistych – nie mają takiej mocy i nie mogą być tak bogato wyposażone. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary nazywane są też piekarnikami przenośnymi.

Jakie możliwości daje taki mały, kompaktowy piekarnik?

Zapewnia:

 1. Grillowanie,
 2. Wypiekanie chleba,
 3. Podtrzymywanie temperatury potrawy,
 4. Termoobieg.

Małe piekarniki występują też w wersji do zabudowy.

Mówiąc o piekarnikach nie można nie poruszyć odwiecznego problemu ich czyszczenia. W tym wypadku producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów i proponują w tym zakresie świetne rozwiązania.

Jak wyczyścić piekarnik wolnostojący z rożnem - Pyroliza i kataliza
Jak wyczyścić piekarnik wolnostojący z rożnem – Pyroliza i kataliza

Jak wyczyścić piekarnik?

Dobre, nowoczesne piekarniki wyposażone są w system samoczyszczenia. Może się on odbywać na dwa sposoby.

 1. Pyroliza (piroliza) – piekarnik nagrzewa się do 500ºC, dzięki czemu resztki w postaci tłuszczu czy innych zanieczyszczeń spalają się na popiół. Wystarczy wówczas przetrzeć wnętrze piekarnika szmatką.
 2. Kataliza – działa dzięki specjalnym wkładom, które umieszcza się wewnątrz piekarnika. Urządzenie oczyszczane jest podczas pieczenia potraw, a po jego zakończeniu następuje tak zwane dopalanie katalityczne, w czasie którego temperatura podnosi się do 300 – 350ºC. Podobnie jak w przypadku pyrolizy, zanieczyszczenia spalane są na popioł, który wystarczy wytrzeć szmatką.

Style i kolory

Piekarnik to urządzenie, które nie tylko ma spełniać funkcje użytkowe. Doskonale dopasowany do aranżacji wnętrza może stanowić jego efektowne dopełnienie. Obecnie największą popularnością cieszą się piekarniki białe, czarne, beżowe czy w kolorze srebrnym (inox). W kuchni w stylu rustykalnym sprawdzi się piekarnik w stylu retro.

Producenci i cena piekarników

Uznani producenci piekarników to Amica, Whirlpool, Siemens, Bosch, Samsung, Electrolux, Beko, Ariston, Gorenje, Nardi, AEG, Teka czy Smeg. Piekarnik do zabudowy kosztuje w granicach 600 – 20 000 złotych. Za kuchenkę wolnostojącą z piekarnikiem zapłacimy od około 800 złotych do 1300 złotych. Minipiekarnik to wydatek rzędu 100 – 3 000 złotych. Cena piekarnika nie jest mała jednak warto mieć to urządzenie w swojej kuchni.

Gdzie kupić dobry piekarnik?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi rankingami. Znajdują się w nich najczęściej kupowane modele piekarników wraz z opisem technicznym i cenami.

Koniecznie przeczytaj też o tym jak wybrać i kupić w 2017:

2 opinie
 1. Nati9876 4 weeks temu
  Odpowiedz

  Strasznie mi się podoba ten pomysł piekarnika do zabudowy – jeszcze w dodatku z mikrofalą. Marzy mi się kuchnia, w której nic nie będzie się pałętać po blacie (a teraz: czajnik, mikrofalówka, w porywach opiekacz). No może tylko jakiś ładny ekspres do kawy:P

 2. portaWi 3 weeks temu
  Odpowiedz

  Odwieczny problem – jak wyczyścić piekarnik – widzę,został rozwiązany. A co z tymi starymi, które szkoda wymienić, bo dobrze działają, ale czyści się je fatalnie? Ktoś ma jakiś dobry, zdrowy najlepiej sposób?

Piekarnik elektryczny opinie na 2017

Dodaj swój komentarz:

Leave a Reply

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.