Robot planetarny

2
3758

Robot planetarny BOSCH MUM54A00
Robot planetarny BOSCH MUM54A00
Robot planetarny – urządzenie, którego nazwa sugeruje kosmiczne możliwości i… nie myli się ten, kto tak sądzi. Dziś bierzemy pod lupę robota kuchennego, który mieści w sobie funkcje niekiedy nawet 30 różnych urządzeń!

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie to urządzenia i funkcje, a także na co zwrócić uwagę podczas kupowania tego niezwykle wszechstronnego sprzętu, pozostań z nami.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu zakup najlepszego robota będzie znacznie łatwiejszy.

 1. Dlaczego warto kupić robot planetarny?
 2. Jaki robot planetarny kupić?
 3. RANKING robotów planetarnych
 4. Jak działa robot planetarny?
 5. Funkcje robotów planetarnych
 6. Cena robotów planetarnych

Dlaczego robot planetarny?

Nazwa robota planetarnego wzięła się od ruchu jego mieszadła. O ile w tradycyjnym robocie kuchennym mieszadło porusza się wokół własnej osi oraz na boki, o tyle w robocie planetarnym ruch ten jest bardziej złożony (a dzięki temu niezwykle skuteczny). Mieszadło porusza się w nim wokół własnej osi, a jednocześnie po obwodzie misy, w kierunku przeciwnym. Jest to ruch przypominający ruch Ziemi wokół Słońca i stąd właśnie powstała nazwa: planetarny.

Nawet jeśli decyzja co do zakupu robota planetarnego zapadła, zawsze pozostaje pytanie:

Jaki robot planetarny wybrać i kupić?

Wybór robota planetarnego zależy w głównej mierze od tego, do czego w większości będziemy go używać. Wszystkie roboty planetarne zawierają funkcje podstawowe, takie jak wyrabianie ciasta, mieszanie, ubijanie piany czy rozdrabnianie. Prócz tego istnieje ogromny wybór wśród funkcji dodatkowych, takich jak kruszenie lodu, mielenie kawy i mięsa, przyrządzanie soków, a nawet gotowanie i smażenie.

Ranking robotów planetarnych

Jak wygląda robot planetarny?

Robot kuchenny planetarny, choć nie należy do małych sprzętów, jest niezwykle atrakcyjny wizualnie i może stanowić ozdobę kuchni. Na robot taki składa się przede wszystkim korpus i misa, która jest najczęściej wykonana ze stali nierdzewnej, aluminium lub stali szlachetnej. Ponadto, robot zawiera ruchomą głowicę, do której mocuje się poszczególne mieszadła i inne przystawki. Wyposażony jest w 3 gniazda:

 1. Gniazdo główne, do podstawowych końcówek,
 2. Gniazdo wolnych obrotów, do przystawek wymagających dużej mocy, na przykład młynka,
 3. Gniazdo średnich i wolnych obrotów, służące do takich przystawek jak sokowirówka czy malakser.

Moc silnika w robocie planetarnym

Roboty planetarne to urządzenia o silnikach osiągających największą moc spośród sprzętów AGD. Szukając odpowiedniego robota zwróćmy uwagę na podaną przez producenta moc czynną, która określa maksymalną wydajność (moc bierna obliczana jest przy dziesięciominutowej pracy przy pełnym obciążeniu). Silniki robotów planetarnych osiągają moc czynną w wysokości od 300 do 1600 W. Opinie specjalistów mówią, że dobry robot planetarny powinien mieć moc około 800 W.

Jaki robot planetarny kupić - Sprawdź opinie i ceny
Jaki robot planetarny kupić – Sprawdź opinie i ceny

Obroty silnika

W robotach planetarnych istnieje możliwość regulacji prędkości obrotów przy pomocy pokrętła lub suwaka. Może się ona odbywać skokowo lub płynnie. Istnieje też opcja trybu pulsacyjnego, co oznacza, że robot pracuje tylko wtedy, gdy trzymamy włączony przycisk. Bardzo przydatna jest też funkcja turbo, pozwalająca urządzeniu przez określony czas pracować na najwyższych obrotach. Roboty planetarne mają szeroki zakres prędkości obrotów, od 300 do nawet kilkunastu tysięcy obrotów na minutę.

Tyle danych technicznych.
Pora teraz przejść do najciekawszej części artykułu.

Funkcje robotów planetarnych

Jak wspomnieliśmy na początku, robot planetarny może zastąpić nam w kuchni nawet 30 urządzeń. W jakie jest więc wyposażony funkcje?

 • Zagniatanie ciasta,
 • Ubijanie,
 • Siekanie,
 • Ścieranie,
 • Cięcie w plasterki,
 • Tarcie,
 • Cięcie w słupki,
 • Kruszenie lodu,
 • Rozdrabnianie,
 • Blendowanie.

Jednak to nie wszystko.

Specjalne przystawki pozwalają nam na wykorzystanie robota planetarnego w funkcji:

Kolejna funkcja robota planetarnego jest dość zaskakująca, dlatego poświęcimy jej osobny rozdział:

Robot planetarny z funkcją gotowania

To urządzenie wielofunkcyjne w pełni znaczenia tego słowa. Wbudowana w korpus robota planetarnego płyta indukcyjna pozwala na smażenie, gotowanie, a także gotowanie na parze!

Jakby tego było mało, w takim robocie istnieje możliwość regulacji temperatury z dokładnością do… 2°C.

Robot planetarny - Ranking najpopularniejszych
Robot planetarny – Ranking najpopularniejszych

Zabezpieczenia

Robot planetarny wyposażony jest w wiele zabezpieczeń. Do najczęściej stosowanych należą:

 1. Zabezpieczenie przed przypadkowym wyjęciem mieszadeł,
 2. Zabezpieczenie przed przegrzaniem – silnik wyłącza się automatycznie, jeśli jest ryzyko jego przegrzania,
 3. Zabezpieczenie przed nieprawidłowym montażem – jeśli jakaś część jest niewłaściwie zamontowana, urządzenie nie uruchomi się,
 4. Zabezpieczenie przed niedomkniętą pokrywką.

Dodatkowo, roboty planetarne zawierają takie elementy zabezpieczające jak podstawa antypoślizgowa, gumowe przyssawki czy stopki.

Producenci i cena robotów planetarnych

Popularni producenci robotów planetarnych to między innymi Bosch, Kenwood, Zelmer, Bestron, Clatronic, Severin, Philips i Sencor. Cena takich urządzeń mieści się w granicach 300 – 5000 złotych.

Robot planetarny Bosch Aktualna cena
Robot planetarny Kenwood Aktualna cena
Robot planetarny Kitchen Aid Aktualna cena
Robot planetarny Sencor Aktualna cena

2 KOMENTARZE

 1. a gdzieś czytałam, że nawet niektóre roboty kuchenne służą do gotowania! Ale jakoś nie mogłam znaleźć. Jeszcze, żeby tak pozmywał…

 2. Widziałam test takiego robota z misą. No wmuszę przyznać, że wyglądało to całkiem fajnie (nic się nie zbijało w jedną kulę ani nie osadzało na ściankach, chociaż to może kwestia tego, co akurat się wrzuci do misy? :p

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here