Saturator domowy do wody

3
4534

Dobry saturtor do wody gazowanej
Dobry saturtor do wody gazowanej
Domowy saturator do wody sodowej to urządzenie, które Was zaskoczy i… z dawnym, peerelowskim, ulicznym saturatorem na kółkach ma już niewiele wspólnego. Nowoczesny design i fantastyczne kolory to tylko jedne z wielu zalet automatu do wody sodowej.

Zastanawiasz się, w jaki sposób zmniejszyć w swoim gospodarstwie domowym produkcję opakowań po napojach? Zrobisz to przy pomocy jednego urządzenia!

To jeszcze nie wszystko.

Gazowana woda, sok z bąbelkami, a nawet cola domowej roboty?
To jest możliwe!

Zobaczcie sami:

 1. Jak działa saturator do wody
 2. Jaki saturator wybrać i kupić?
 3. Jak zrobić wodę gazowaną?
 4. Saturator czy syfon?
 5. Cena saturatorów domowych

Jak działa i do czego służy saturator do wody?

Urządzenie do gazowania wody ma wymiary średnio 45cm x 15 cm x 30 cm. Montuje się w nim specjalną butelkę z wodą. Poprzez naboje saturator nasyca wodę dwutlenkiem węgla. W ten sposób uzyskujemy przede wszystkim wodę sodową, ale dzięki dodatkowi syropów (które oferują producenci saturatorów), czy też innych soków, także domowej roboty, uzyskujemy orzeźwiające, gazowane napoje.

ZOBACZ TAKŻE:
Mając w domu saturator warto połączyć jego działanie ze świeżymi sokami wyciśniętymi dzięki wyciskarce do soków.

Czy to ma sens, kiedy półki sklepowe uginają się pod butelkami ze wszelkimi gazowanymi napojami?

Oczywiście, tak.

Przede wszystkim, nie musimy kupować, wnosić i przechowywać zgrzewek z wodą czy napojami. Poza tym, co chyba szczególnie ważne, nie produkujemy śmieci w postaci butelek plastikowych czy puszek.

Domowy saturator do wody sodowej i gazowanej
Domowy saturator do wody sodowej i gazowanej

W dalszej części artykułu przedstawimy bardziej szczegółowe informacje na ten temat.

Jaki saturator do wody wybrać i kupić?

Automaty do wody sodowej to urządzenia na wskroś nowoczesne. Większość z nich wyposażona jest w wyświetlacz LED – owy informujący o stopniu nasycenia wody. Zwykle mamy do wyboru 3 stopnie nasycenia: słaby, średni i wysoki. Niektóre modele mogą także wskazywać stopień zużycia naboju. Warto też zwrócić uwagę na sposób mocowania butelki do saturatora – na wkręt lub na wcisk.

Saturator do wody SODASTREAM SOURCE CZARNY
Saturator do wody SODASTREAM SOURCE CZARNY

Saturatory domowe

Aktualna cena

Jak zrobić wodę gazowaną?

Obsługa ekspresu do napojów gazowanych jest niezwykle prosta. Wystarczy wlać do załączonej butelki wodę, a następnie wkręcić (lub wcisnąć) ją do wyznaczonego w urządzeniu miejsca. Wciskamy odpowiedni przycisk i już po kilku sekundach mamy wodę sodową!

Jakiej wody musimy użyć?
Zwykłej, z kranu, filtrowanej bądź nie. Oczywiście, można też stosować wodę mineralną czy źródlaną.

ZOBACZ TAKŻE:
Najlepiej w saturtorach użyć wody filtrowanej w dzbankach z filtrem do wody.

Saturator – ekologiczny dostawca gazowanych napojów

Butelki załączane w zestawie do saturatora (które można też dokupić), są wykonane ze szkła, a więc pozbawione są substancji niepożądanych, jakie można znaleźć w opakowaniach plastikowych. Mowa tu przede wszystkim o niesławnym BPA (bisfenolu – A).

A teraz najważniejsze.

Jeden nabój do saturatora pozwala na uzyskanie 60 – 80 litrów napoju.

Jak podaje jeden z producentów, pozwala to zaoszczędzić produkcji śmieci w postaci 180 puszek aluminiowych lub 40 plastikowych butelek!

Wyczerpanie się naboju nie oznacza konieczności jego wyrzucenia i kupienia nowego. Taki nabój jest wielokrotnego użytku – wystarczy w wybranym punkcie zlecić jego napełnienie.

Nie tylko woda sodowa, czyli do czego przydaje się saturator

Woda sodowa pozyskiwana z saturatora najczęściej wykorzystywana jest w czystej postaci do picia, ale nie zapominajmy, że ma również szerokie zastosowanie w kuchni. Nadaje się do przyrządzania gofrów, naleśników i faworków. Ponadto, świetnie sprawdza się w drinkach z dodatkiem alkoholu. Syropy, jakie oferują producenci automatów do wody sodowej, pozwalają też na pozyskanie gazowanych soków, a nawet coli, fanty i sprite’a.

Jak zrobić wodę gazowaną w domu
Jak zrobić wodę gazowaną w domu > Urządzenie do gazowania wody w domu

Kolory

Jak powiedzieliśmy, nowoczesne saturatory to urządzenia o nowoczesnej linii. Zachwycają też jednak kolorami. Modele cieszące się największą popularnością kupimy w kolorach:

 1. czarnym,
 2. białym,
 3. czerwonym,
 4. metalicznym.

Znajdzie się też jednak coś dla wielbicieli delikatnych pasteli.

W sklepach znajdziemy bowiem modele błękitne, jasnofioletowe czy różowe.

Saturator czy syfon do wody?

Co łączy, a co różni oba te urządzenia? Zarówno saturator, jak i syfon do wody, nasycają napoje dwutlenkiem węgla. Saturator jednak daje nam możliwość regulacji stopnia nasycenia i wystarcza na dłużej. Nabój w syfonie pozwala na uzyskanie około 1 litra wody gazowanej, podczas gdy, jak już mówiliśmy, nabój saturatora daje 60 – 80 litrów wody sodowej.

Czy wiesz, że…

Szklanki, w których sprzedawało się wodę sodową z saturatorów w czasie PRL, opłukiwane były tylko przez sprzedawcę zimną wodą przed użyciem przez następnego klienta. Stąd, wodę taką nazywano złośliwie „gruźliczanką”. Wodę do saturatorów na wózkach czerpano z miejskiej sieci wodociągowej lub nawet z hydrantów przeciwpożarowych.

Producenci i cena saturatorów do wody

Najpopularniejszym producentem saturatorów do wody jest firma SodaStream. Ponadto, w sklepach znajdziemy też urządzenia takich marek jak Wasser Maxx, Soda Maxx, Club Cool, Sprudel Fix czy Soda Club. Cena urządzenia do gazowania wody to 200 – 400 złotych.

Na aukcjach internetowych można kupić jeszcze saturatory na kółkach, tak popularne w czasach PRL. Ich koszt, głównie w zależności od stanu utrzymania, waha się w granicach od kilku do 10 000 złotych.

3 KOMENTARZE

 1. Czy to faktycznie aż tyle litrów wody wychodzi z jednego naboju? Trochę mi się nie chce wierzyć…

  Hah, ale z gruźliczanki się uśmiałam, nie wiedziałam, że tak się ją nazywało:D A sama nie raz piłam ze smakiem:D

 2. Osz, kurczę, trafiłam tu całkiem przez przypadek i nawet nie wiedziałam, że istnieje jeszcze coś takiego jak saturator do wody gazowanej (i oczywiście jak ktoś z poprzedników, nie zdawałam sobie sprawy z tego, że jest coś takiego, jak DOMOWY saturator:P
  I chyba przez sentyment kupię:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here