Suszarka do owoców, grzybów i warzyw

3
1588

Suszenie grzybów i owoców
Suszenie grzybów i owoców
Suszenie to jedna z najzdrowszych metod konserwacji żywności. Dzięki niemu zachowujemy większość składników odżywczych produktów. Choć wiele osób jeszcze suszy grzyby, owoce i warzywa na słońcu lub w piekarniku, to jednak wykorzystanie do tego celu suszarki jest nieporównywalnie bardziej wygodne.

Jak działa suszarka do grzybów i owoców? Ile trwa suszenie poszczególnych produktów?

Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.

 1. Co można suszyć?
 2. Jaką suszarkę do owoców i grzybów wybrać i kupić?
 3. RANKING suszarek do grzybów i owoców
 4. Zasady działania
 5. Jak suszyć grzyby i owoce?
 6. Cena suszarki do owoców i grzybów

Nie tylko dla grzybiarzy

Choć suszarki do żywności bezsprzecznie znajdą swoje zastosowanie w domu każdego grzybiarza, to trzeba tu wspomnieć, że są to urządzenia uniwersalne. Można w nich również suszyć warzywa, owoce i zioła, a nawet mięso. Nadają się doskonale do przyrządzania zdrowych chipsów na przykład z truskawek, kiwi, jabłek, gruszek czy bananów. Dlatego jeśli ktoś spyta o to jak długo i w jakiej temperaturze suszyć grzyby to pomyśl o tym, że nie tylko grzyby można tu wykorzystać.

Jaką suszarkę do grzybów i owoców wybrać i kupić?

Kupując suszarkę do grzybów i owoców, warto zwrócić uwagę szczególnie na dwa czynniki. Pierwszym z nich jest ilość pięter (sitek), w które wyposażona jest suszarka, a drugim – moc urządzenia. Ciekawym rozwiązaniem, zastosowanym w niektórych suszarkach, jest możliwość dostawiania kolejnych sitek. Dzięki temu możemy dowolnie regulować ich pojemność. Natomiast od mocy suszarki zależy czas suszenia.

Ranking suszarek do grzybów i owoców

Jak działa taka suszarka?

Grzałka będąca na wyposażeniu suszarki nagrzewa powietrze, które następnie wypychane jest do góry, wysuszając produkty.

Budowa suszarki spożywczej

Pora teraz poznać bliżej omawiane urządzenie. Suszarka do grzybów i owoców składa się z podstawy, w której wmontowany jest zespół wentylacyjno – grzewczy oraz wspomnianych już sit – pięter. Uzupełnienie sprzętu stanowi szczelna pokrywa. Sterowanie suszarką odbywa się za pomocą przycisków i pokręteł znajdujących się w podstawie.

Jak długo suszyć grzyby, śliwki, pomidory, banany - W jakiej temperaturze - SPRAWDŹ
Jak długo suszyć grzyby, śliwki, pomidory, jabłka, gruszki, banany – W jakiej temperaturze suszyć grzyby?

Ilość sit i pojemność

Na sitach rozkłada się suszone warzywa, owoce, zioła lub grzyby. Suszarki dostępne na naszym rynku mają od 3 do 9 takich „półek”. Większość urządzeń tego typu ma okrągły kształt, a ich średnica zwykle wynosi około 30 cm. Wysokość sit to około 5 cm.

Tu powstaje kolejne pytanie: jaką pojemność może mieć suszarka do warzyw i owoców?

Najczęściej spotykane modele to suszarki o pojemności 10 – 11 litrów. Mieszczą one wówczas 4 – 5 sitek. Można też jednak spotkać urządzenia mogące pomieścić nawet 15 litrów.

Moc suszarki do owoców i grzybów

Suszarki dostępne w sklepach mogą mieć moc od 240 do 700 W. Do domowego użytku w zupełności wystarcza urządzenie o mocy 400 W. Im większą moc będzie miała suszarka, tym bardziej wydajna będzie jej praca. Jednak odpowiednie ususzenie produktów zależy nie tylko od mocy, ale też od temperatury, jaką ustawimy.

Dlaczego?

Jeśli ustawimy zbyt wysoką temperaturę, spowoduje ona zniszczenie wielu ważnych składników. Może się też zdarzyć, że zewnętrzne pory produktów zostaną szybko zamknięte, uniemożliwiając wysuszenie ich w środku.

W tym momencie dochodzimy do kolejnej ważnej sprawy.

Mimo, że suszarka do owoców (w tym słodkich owoców) i warzyw sprawia, że suszenie jest bardziej komfortowe i można je lepiej kontrolować, to jednak trzeba pamiętać, że nie jest to proces krótkotrwały.

Zobaczmy:

Czas suszenia czyli jak suszyć grzyby i owoce

Suszenie produktów w suszarkach trwa co najmniej kilka godzin. A oto kilka przykładów:

 1. Ususzenie natki pietruszki zajmie nam od 2 do 10 godzin,
 2. Grzyby będą gotowe po 3 – 15 godzinach,
 3. Jabłka będą ususzone po upływie 4 – 15 godzin, a
 4. Banany po 5, a nawet 25 godzinach!

Jak widać, czas suszenia ma bardzo dużą rozpiętość, także w obrębie tych samych produktów. W głównej mierze zależy on od tego, ile poszczególne cząstki zawierają w sobie wody. Dlatego nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to jak długo suszyć grzyby i owoce.

Jaka suszarka do grzybów, owoców, warzyw, ziół - Opinie i ceny
Jaka suszarka do grzybów, owoców, warzyw, ziół – Opinie i ceny

Pamiętaj, że w suszarce do żywności możesz suszyć także jabłka, śliwki, banany a nawet pomidory.

Nowoczesne rozwiązania

Dobra suszarka do owoców, warzyw, grzybów i ziół powinna przede wszystkim suszyć równomiernie. Aby uzyskać taki efekt, producenci oferują następujące rozwiązania:

 • Obrotowe sita – zapewniają idealnie równomierny dostęp do wszystkich cząstek znajdujących się na „półkach”,
 • Sterowanie mikroprocesorem, które zapewnia stabilny strumień powietrza i stałą temperaturę,
 • Funkcja powietrza obiegowego – dzięki niej strumień podgrzanego powietrza dociera w każde miejsce suszarki.

Wciąż nie wiesz, jaki model suszarki wybrać?

Sprawdź, którzy producenci mają w swojej ofercie suszarki i w jakich cenach!

Producenci i cena suszarek do owoców i grzybów

Popularni producenci suszarek do grzybów i owoców to między innymi Zelmer, Clatronic, MPM, Niewiadów, Hoffen, HB, Luxpol i Esperanza. Najtańsza suszarka kosztuje około 70 złotych, natomiast za najdroższą zapłacimy 240 złotych. Warto zapłacić taką cenę.

Suszarki do owoców, grzybów i warzyw Concept Aktualna cena
Suszarki do owoców, grzybów i warzyw Sencor Aktualna cena
Suszarki do owoców, grzybów i warzyw MPM Aktualna cena

Warto teraz zajrzeć do naszych rankingów, w których wyszczególnione zostały produkty mające najlepsze opinie wśród użytkowników.

3 KOMENTARZE

 1. O dawna noszę się z zamiarem kupna takiej suszarki, ale wiadomo, zawsze jakieś inne wydatki się przypałętają. W tym roku jednak już sobie powiedziałam, że nie będę cudować z piekarnikiem i suszarka musi być;) Z tego, co widziałam na forach, takie urządzenia mają dobre opinie, w sumie nawet chyba bez względu na firmę. Chyba same pomidory ususzę, bo uwielbiam;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here