Spożywcza waga kuchenna

5
1442

Waga kuchenna na ścianę
Jaka Waga kuchenna będzie dobra?
Uncje, funty, kwarty? W Twoim przepisie autor nie przewidział dodatkowych minut na przeliczanie jednostek? Mmm… Jesteś ugotowana (ugotowany).

Chyba, że… Tak!

Okazuje się, że Twoja waga ma funkcję kalkulatora wag i liczenia kalorii! W takim razie możesz spokojnie zająć się mieszaniem, krojeniem, smażeniem i pieczeniem. Wystarczy odmierzać składniki, a wyświetlacz na wadze pokaże Ci, ile uncji mieści się w kilogramie i ile litrów to kwarta.

Zobacz, jakie jeszcze przydatne funkcje może mieć – wcale nie taka zwykła – waga do żywności kuchenna.

Z misą, dzbankiem czy płaska – porównanie wag

Obecnie wagi kuchenne do żywności można spotkać w trzech modelach – z misą, dzbankiem lub płaską, bez żadnego pojemnika (pomijamy tu wagę hakową).

 1. Jak używać wagi kuchennej?
 2. Jaką wagę kuchenną wybrać i kupić?
 3. RANKING wag kuchennych
 4. Maksymalne obciążenia
 5. Mechaniczna waga kuchenna
 6. Elektroniczna waga kuchenna
 7. Dietetyczna waga kuchenna
 8. Producenci i ceny wag kuchennych

Jak najlepiej je używać?

Wagi kuchenne z misą świetnie nadają się do odmierzania sypkich produktów. Można ją w wygodny sposób zdjąć i umyć. Podobnie jest w przypadku wagi z dzbankiem, choć oczywiście ten jest idealny do odmierzania płynów. Zarówno misy, jak i dzbanki mają podziałki wraz z różnymi jednostkami, co – jak powiedzieliśmy we wstępie – znacznie ułatwia korzystanie z przepisów, w których wagi podawane są w innych jednostkach niż kilogramy.

Czy płaska waga spożywcza jest wobec tego gorsza?

Ależ skąd. Płaska waga pozwala na postawienie lub położenie pojemnika czy produktu o dowolnym kształcie.

Uwaga! Większość nowoczesnych wag do kuchni wyposażona jest w funkcję tarowania, co oznacza, że podają one wagę produktu bez opakowania, w którym się on znajduje.

Jaką wagę kuchenną wybrać i kupić?

Pierwszy etap zakupu spożywczej wagi kuchennej to podjęcie decyzji, jaki rodzaj wagi bardziej nam odpowiada: waga mechaniczna czy elektroniczna. Tradycyjna waga mechaniczna w porównaniu z elektroniczną jest mało dokładna. Odmierza wagę z dokładnością do 20 g, podczas gdy margines błędu wagi elektronicznej wynosi 2 g. Wersja elektroniczna jednak wymaga odpowiednio naładowanych baterii – tylko wtedy pokazuje dokładny pomiar.

Ranking spożywczych wag kuchennych

Maksymalne obciążenie

Wagi kuchenne zwykle przeznaczone są do odmierzania niezbyt ciężkich produktów. Ich dopuszczalne obciążenie wynosi od 1 do 5 kg. Do przygotowywania dań z przepisów w zupełności wystarczy nam urządzenie ważące do 1 kg produktów. Modele zapewniające ważenie surowców do 5 kg przyda się osobom, które na przykład przyrządzają przetwory.

Spożywcze wagi kuchenne z dietetycznym licznikiem kalorii
Spożywcze wagi kuchenne z dietetycznym licznikiem kalorii, misą, kalkulatorem i innymi akcesoriami

Przyjrzyjmy się teraz bliżej poszczególnym typom wag.

Waga mechaniczna

Wagi mechaniczne do kuchni znajdziemy w kilku różnych modelach. Najbardziej popularny to model z pojemnikiem znajdującym się u góry i z podziałką u dołu. Wagi szalkowe, choć mogą stanowić niezwykłą ozdobę kuchni, są już rzadko wykorzystywane. Z kolei waga hakowa jest niezwykle poręczna, a w wersji kieszonkowej stosowana jest często przez wędkarzy. Na wmontowanym haczyku zawiesza się obciążenie, a wskazówka na podziałce wskazuje nam wagę.

ZOBACZ TAKŻE:
Dobra i dokładna waga kuchenna przyda się przy odmierzaniu porcji warzyw i składników do wolnego gotowania w wolnowarze, gotowania na parze w parowarze czy prodiżu elektrycznym.

Tu warto dodać parę słów właśnie o podziałce.

Choć wagi mechaniczne z podziałką mają swój niezaprzeczalny urok, zwłaszcza jeśli to modele w stylu retro, to trzeba przyznać, że odczytywanie z nich wyniku jest dość uciążliwe w porównaniu do wag elektronicznych.

Elektroniczna waga kuchenna

Odczyt tej wadze już prostszy być nie może. Wyświetlacz LCD pokazuje wagę w formie cyfrowej, a w dodatku – o czym była już mowa – z dużą dokładnością.

Ponadto, wagi kuchenne elektroniczne często wyposażone są w wiele dodatkowych, niezmiernie przydatnych funkcji.

Zobaczmy!

Waga dietetyczna

Taka pomoc w stosowaniu diety jest naprawdę nieoceniona. Wagi dietetyczne z pomiarem kalorii mogą podawać następujące dane:

 1. Ilość kalorii w produkcie,
 2. Zawartość węglowodanów,
 3. Zawartość białka,
 4. Zawartość tłuszczu.

To jednak jeszcze nie wszystkie udogodnienia, jakie mogą nam zapewnić elektroniczne wagi kuchenne.

Wagi kuchenne przydzadzą się diabetykom, cukrzykom, sportowcom
Wagi kuchenne przydadzą się diabetykom, cukrzykom, sportowcom

Przydatne funkcje

Prócz wspomnianych już funkcji przelicznika wag, skalibrowania i tarowania i podawania zawartości kalorycznej i odżywczej produktów wagi kuchenne mogą być wyposażone w następujące funkcje:

 1. Wskaźnik przekroczenia obciążenia – gdy waga produktu przekracza maksymalne obciążenie wagi, pojawia się komunikat o błędzie.
 2. Pomiar objętości płynów w litrach.
 3. Wskaźnik zużycia baterii,
 4. Pomiar temperatury produktów.

Inne wagi kuchenne

Ciekawym rozwiązaniem, o którym warto tu wspomnieć, są również łyżki pozwalające na zważenie produktów. Taka miniwaga kuchenna zapewnia bardzo precyzyjne odmierzanie (na przykład w skali od 0,1 g do 300 g) produktów takich jak proszek do pieczenia, soda, kakao, przyprawy czy kawa.

To jednak jeszcze nie wszystko.

Waga kuchenna może się także znajdować na wyposażeniu niektórych modeli wielofunkcyjnych robotów kuchennych.

Gdzie kupić wagę kuchenną?Producenci i cena wag kuchennych

Popularni producenci wag kuchennych, zarówno mechanicznych, jak i elektronicznych, to Zelmer, Łucznik, Beurer, Soehnle, Eldom, Sencor, Kenwood, Hendi i Salter. Za najtańszą wagę zapłacimy około 20 złotych. Cena najdroższych może oscylować nawet w okolicy 2000 złotych.

Wagi kuchenne Łucznik Aktualna cena
Wagi kuchenne Beurer Aktualna cena
Wagi kuchenne Zelmer Aktualna cena

Dokładna waga kuchenna z dobrym przelicznikiem będzie przydatnym urządzeniem w kuchni każdego diabetyka (cukrzyka) oraz sportowca gdzie każdy gram są bardzo ważne.

5 KOMENTARZE

 1. Och, taka waga elektroniczna z przelicznikiem wag, to by mi się przydała. Faktycznie, kiedy się robi coś z angielskiego przepisu, to pierwsza robota, to przeliczyć jednostki, czego nie cierpię:D

 2. A mi by się przydała waga dietetyczna. Nie mam zupełnie głowy do przeliczania kalorii, wolałabym dodatkową godzinę na siłowni, ale nie mam tyle czasu:D

 3. Widziałam gdzieś wagę kuchenną z misą silikonową, którą można złożyć, to jest pomysł! Biorąc pod uwagę (i tak zbyt dużą wg męża) ilość urządzeń w mojej kuchni:P

 4. Ja kupiłam ostatnio w Media Expert wagę do kuchni i mogę powiedzieć, że trzeba dużą uwagę zwrócić na wyświetlacz – oczywiście jeśli jest;). Waga wygląda i działa fajnie, ale mój wyświetlacz nie dość, że jest mały, to jeszcze jak źle pada światło, to trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby zobaczyć cyferki:P

 5. Opłaca się kupić wagę kuchenną w biedronce czy lidlu? Widziałam w media expert czy media markt (mylą mi się zawsze :PPP) ale były droższe. Pytanie czy jakoś jest ta sama czy lepiej dopłacić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here