Wyciskarka do soków z owoców i warzyw

14
20642

Pełnowartościowy sok ze zdrowych owoców i warzyw? Jasne! Sok z pokrzywy, mięty, kapusty? Oczywiście! Sok malinowy, jagodowy czy poziomkowy? TAK!!!

Wyciskarki do soków
Przepisy na zdrowe soki warzywne i owocowe z wyciskarki
Wyciskarka do soków z owoców i warzyw to urządzenie, które zapewnia zdrowy i świeży sok wyciskany z produktów, z których do tej pory trudno było go uzyskać.

Co wyróżnia wyciskarki spośród innych sprzętów do pozyskiwania soków? Jakie dokładnie surowce można w niej przetwarzać? Czym jest wyciskarka wolnoobrotowa?

Zobacz!
Najczęściej pojawiające się pytanie dotyczące wyciskarek to…

 1. Wyciskarka czy sokowirówka?
 2. Jaką wyciskarkę do soku wybrać i kupić?
 3. Wyciskarki wolnoobrotowe
 4. RANKING wyciskarek wolnoobrotowych
 5. Wyciskarki do owoców i warzyw (pionowe i poziome)
 6. Wyciskarki do cytrusów
 7. Gdzie najlepiej kupić wyciskarki do soków?
 8. Najpopularniejsi producenci wyciskarek do soków
 9. Ile kosztują wyciskarki do owoców i warzyw?
 10. Przepisy na zdrowy sok z wyciskarki

A więc od początku:

Czym różni się sokowirówka od wyciskarki?

Sokowirówka czy wyciskarka? To pytanie często pojawia się w powiązaniu z wyciskarkami.

Czym się różnią?

Sokowirówka to urządzenie działające dzięki silnikowi wysokoobrotowemu. Wprawia on w ruch wirowy sitko, które ściera warzywa i owoce. Sitko to rozdziela miąższ od soku: miąższ ląduje w jednym pojemniku, a świeży sok w drugim. Natomiast wyciskarka, czy też wytłaczarka do soków, to urządzenie wolnoobrotowe. Umieszczony w nim element w kształcie ślimaka (lub dwa takie elementy w wyciskarkach dwuślimakowych) miażdży surowce, przeciskając je przez sitko. W ten sposób powstaje sok.

Jak różnice w działaniu obu urządzeń wpływają na jakość soku?
Pozostań z nami, za chwilę poznasz istotne różnice!

Jaką wyciskarkę do soków wybrać i kupić?

Jaką wyciskarkę do soków wybrać i kupić
Jaka wyciskarka będzie najlepsza do robienia soku z owoców i warzyw?
Wybór wyciskarki do soków trzeba uzależnić od tego, jakie produkty najczęściej będziemy przetwarzać oraz w jakich ilościach. Do twardych owoców i warzyw warto kupić wyciskarkę elektryczną, natomiast do miękkich, takich jak maliny czy truskawki, wystarczy wyciskarka ręczna. Wielbiciele soków z pomarańczy, cytryn czy mandarynek powinni się wyposażyć w wyciskarki przeznaczone specjalnie do wyciskania cytrusów.

Jaka jest najlepsza wyciskarka do soków? Ta, która w wyciskanych sokach zachowuje jak najwięcej witamin.

Czytaj dalej a dowiesz się, która to:

Wyciskarki wolnoobrotowe

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wyciskarki należą do urządzeń wolnoobrotowych.

Co to oznacza?

Oznacza to, że wyciskarka wolnoobrotowa to taka maszynka do wyciskania soku, która działa wolno, a jednocześnie dokładnie. Produkty (owoce, warzywa, zioła) miażdżone są w całości, dzięki czemu zachowane zostają ich wszystkie wartości odżywcze, witaminy, minerały i enzymy. Sok pozyskiwany z wyciskarek wolnoobrotowych jest gęsty i zawiera włókna i cząstki produktów. Nie jest klarowny. W większości wyciskarki wolnoobrotowe nie napowietrzają soku (wyjątek stanowią tu wyciskarki jednoślimakowe z ostrzami), co sprawia, że nie trzeba go spożywać od razu po przyrządzeniu.

Co jest dodatkowo ważne to fakt, że:

Wolnoobrotowa wyciskarka sprawia, że sok nie ulega utlenieniu, dlatego bez problemu można go przechowywać w lodówce. Wyciskarka wolnoobrotowa pozwala też na homogenizację, czyli wytwarzanie musów.

Ranking wyciskarek wolnoobrotowych

Według wielu specjalistów najlepsza do soków jest wyciskarka wolnoobrotowa dwuślimakowa. Nie sposób się nie zgodzić z tą opinią.

Jednak warto dowiedzieć się więcej także o:

Wyciskarka do soków z owoców i warzyw

Wśród wyciskarek do owoców i warzyw znajdziemy modele elektryczne i ręczne (nimi zajmiemy się później). Wyciskarki elektryczne to urządzenia o dość dużych gabarytach i ciężkie. W zależności od budowy (a ściślej, ustawienia ślimaka), dzielimy je na:

Wyciskarki do soków z owoców i warzyw
Wyciskarki do soków z owoców i warzyw – Poziome, pionowe, jednoślimakowe, dwuślimakowe!

Wyciskarki pionowe

W wyciskarkach pionowych, wałek ślimakowy ustawiony jest pionowo, dzięki czemu produkty wpadają do środka dzięki sile grawitacji. Podczas przyrządzania soku sprzęt można przepłukać wodą, co jest dużym ułatwieniem, jeśli robimy soki z różnych produktów (nie trzeba rozkładać urządzenia i myć poszczególnych elementów – robimy to dopiero na samym końcu). Sok pozyskany z wyciskarki pionowej jest bardzo gęsty. Wyciskarki te nie mają funkcji homogenizacji i nieco słabiej wyciskają soki z ziół i warzyw liściastych.

Wyciskarka pionowa HUROM HB (HU-200) BURGUND
Wyciskarka pionowa HUROM HB (HU-200) BURGUND

Wyciskarki pionowe

Aktualna cena

Wyciskarki poziome

Wyciskarki poziome z kolei nie mają ostrzy, a ich praca opiera się na sile miażdżenia i odsączania poprzez system sit. Silnik w takich urządzeniach nie przekracza 120 obrotów na minutę, dzięki czemu temperatura produktów nie podnosi się podczas sokowania. W ten sposób zapobiegamy utracie cennych składników odżywczych. Wiele modeli wyciskarek poziomych pozwala na homogenizację, a nawet mielenie surowców. To urządzenia stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości, ciche i wytrzymałe. Warto jednak wiedzieć, że jego ciągła praca nie powinna przekroczyć 30 minut.

Wyciskarka pozioma HUROM CHEF GD PLUS IVORY
Wyciskarka pozioma HUROM CHEF GD PLUS IVORY

Wyciskarki poziome

Aktualna cena

Zatem jeśli chcesz odpowiedzieć sobie na pytanie jaka wyciskarka będzie dla Ciebie najlepsza: wyciskarka pionowa czy pozioma musisz zadać sobie pytanie czego oczekujesz i potrzebujesz.

Wyciskarki jednoślimakowe i dwuślimakowe

Wyciskarka elektryczna może być wyposażona w jeden lub dwa wałki ślimakowe. Wyciskarki dwuślimakowe pracują powoli, a pozyskiwanie soku za ich pomocą jest czasochłonne. Jaka jest ich niepodważalna zaleta? Uważane są za najlepsze urządzenia do wytwarzania soku z pełną zawartością wszystkich witamin, minerałów i enzymów.

Co z wyciskarkami do soków jednoślimakowymi?

Wyciskarki jednoślimakowe wyposażone w ostrza pracują szybciej, ale – jak łatwo się domyślić – w ten sposób podgrzewają surowce, przez co tracimy cenne składniki odżywcze. Wyciskarki bez ostrzy pracują wolniej, ale dają nam pełnowartościowy sok.

Wyciskarki do soków jednoślimakowe Aktualna cena
Wyciskarki do soków dwuślimakowe Aktualna cena

Przyszła w końcu kolej na wyciskarki ręczne:

Ręczna wyciskarka do soków

Jeśli wyciskamy (nawet codziennie) niewielkie ilości soku, dla jednej lub dwóch osób, taka wyciskarka ręczna z pewnością zda egzamin. Na forach internetowych znaleźć można jednak liczne opinie użytkowników (użytkowniczek?), którzy zaznaczają, że ręczne wyciskanie soków z niektórych owoców wymaga jednak użycia dużej siły rąk co ostatecznie może być męczące.

ZOBACZ TAKŻE:
Soki rozcieńczaj tylko zdrową wodą przefiltrowaną przez dzbanki z filtrem do wody… ->

Wśród ręcznych wyciskarek największą popularnością cieszy się…

Wyciskarka do cytrusów

Wyciskacz do cytrusów to urządzenie, które może być wykonane z tworzyw sztucznych, stali nierdzewnej, ceramiki lub szkła. Stanowi niekiedy element dodatkowy większych sprzętów kuchennych, na przykład w zestawie z robotem kuchennym czy sokowirówką. Najmniejsze i najlżejsze (a przy tym najtańsze) wyciskarki do cytrusów można z powodzeniem zabrać ze sobą nawet w podróż. Nadają się do wyciskania soku z pomarańczy, cytryn, kiwi, grapefruitów czy mandarynek.

Ranking wyciskarek ręcznych do cytrusów

Jednym z największych atutów wyciskarek jest chyba możliwość pozyskiwania soków niemal ze wszystkich surowców spożywczych, jakie przyjdą nam do głowy.

Zobacz co dokładnie mamy na myśli:

Z czego jeszcze można pozyskać zdrowy sok?

Zdrowe soki wyciskane z wyciskarki to głównie soki warzywne i owocowe. Dobra wyciskarka do soków wolnoobrotowa dają nam możliwość przyrządzania soków również z takich produktów jak:

 • Zioła,
 • Warzywa liściaste,
 • Pomidory,
 • Ziemniaki czy
 • Winogrona
 • Jabłka

To jednak jeszcze nie wszystko.

Wyciskarki do cytrusów sprawdzą się w upalne dni.
Maszynka do wyciskania soku z cytrusów sprawdzą się w upalne dni.

Dzięki niej możemy także pozyskiwać oleje z nasion roślin oleistych i orzechów, a także mleko – migdałowe, kokosowe czy sojowe! Jak widać, wyciskarki to urządzenia, które nie tylko zapewniają zdrowe soki, ale są też niezwykle wszechstronne.

Czy wobec tego są lepsze od sokowirówek?

Niekoniecznie.

Nie zapominajmy o zasługach sokowirówek i przeprowadźmy małe porównanie.

Sokowirówka czy wyciskarka?

Sokowirówki to urządzenia, które produkują w krótkim czasie duże ilości soku (to nie błahostka, jeśli mamy wieloosobową rodzinę). Sok taki jest klarowny, ale natleniony i trzeba wypić go od razu po przyrządzeniu. Nie zawiera też takiej ilości składników odżywczych, jak sok z wyciskarki.

A co z wyciskarką?

Wyciskarka działa powoli, przez co produkuje sok dłużej. Dzięki temu jednak wszystkie wartości odżywcze surowców zostają zachowane. Sok z prasy jest bardziej gęsty niż z sokowirówki i zawiera drobinki miąższu.

Dlatego właśnie musisz się dobrze zastanowić nad tym do czego, jak i gdzie będziesz używać wyciskarki czy sokowirówki… Wiemy, że innym popularnym dylematem jest wybór wyciskarka czy blender… ale pozwólcie, że rozwiążemy ten spór innym razem.

Natomiast jeśli już zdecydujesz się na wyciskarkę do soku to sprawdź…

…gdzie kupić najlepsze wyciskarki do soków?

Najlepsze wyciskarki do soków z owoców i warzyw kupimy w specjalistycznych sklepach internetowych czy sklepach stacjonarnych, na przykład w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Krakowie czy Wrocławiu. Popularne są także dedykowane stoiska w centrach handlowych – tu dobrze widoczna jest marka wyciskarek Hurom.

Jeśli jesteśmy już przy producentach to:

Producenci i cena wyciskarek do soków

Producenci, których wyciskarki do owoców i warzyw przeszły liczne testy i cieszą się największą liczbą opinii i popularnością wśród użytkowników to:

 1. Jeśli mowa o wyciskarkach ręcznych – Blaumann, Ravanson, Esperanza, Eldom i Opti, natomiast
 2. Wiodący producenci wyciskarek elektrycznych to Hurom, Zelmer, Kalorik, Philips, Bosch, Moulinex, Green Star czy Kuvings.

Znasz już producentów i marki wyciskarek, teraz pora poznać cenę:

Ile kosztuje dobra wyciskarka? Czyli aktualne ceny

Ręczne prasy do wyciskania soków kosztują od kilkunastu do 600 złotych, choć najdroższą udało nam się znaleźć za ponad 1000 złotych. Natomiast elektryczne wyciskarki i wytłaczarki to już cena od 200 do kilkuset złotych, a najdroższa może nas wynieść ponad 4000 złotych. Średnia cena dobrej wyciskarki do soków waha się w granicy 800 zł – 2000 zł.

Jakie wyciskarki umieściliśmy w naszych rankingach?

Znajdują się w nich produkty, które są najchętniej kupowane, najlepsze, a ich aktualizacja odbywa się codziennie. Dzięki nim można łatwo i szybko porównać aktualne ceny u wielu sprzedawców.

Wyciskarki do soków Hurom Aktualna cena
Wyciskarki do soków Gotie Aktualna cena
Wyciskarki do soków Kuvings Aktualna cena
Wyciskarki do soków Philips Aktualna cena
Wyciskarki do soków Eldom Aktualna cena

Przejdźmy teraz do najprzyjemniejszej części naszego artykułu, czyli:

Przepisy na zdrowe soki z wyciskarki

Zdrowe soki z wyciskarki wolnoobrotowej stanowią niezbędny element wielu diet, zwłaszcza odchudzających i oczyszczających. Są też podstawą diet leczniczych, odchudzających, takich jak terapia Gersona. Sok z warzyw i owoców to też przede wszystkim uzupełnienie witamin dla naszego organizmu więc robiąc sok za pomocą wyciskarki i pijąc go często, wspierasz odpowiednią budowę swojego organizmu i przemianę materii.

Zdrowe przepisy na soki z wyciskarki wolnoobrotowej - Soki warzywne z wyciskarki, owocowe, z winogron
Zdrowe przepisy na soki z wyciskarki wolnoobrotowej – Soki warzywne z wyciskarki, owocowe, z winogron

Świeżo wyciśnięte soki warzywne i owocowe są jednak przede wszystkim pyszne, a wyciskarka daje nam wiele możliwości połączeń składników. Przepisy na soki z wyciskarki są tak obiecujące i apetyczne, że trudno się tu oprzeć przytoczeniu choćby kilku przykładów. A o to nasz ranking:

 1. Pomidor z marchwią, selerem i limonką,
 2. Pomarańcze z burakami i marchewką,
 3. Ananas, marchewka i pietruszka z miętą,
 4. Jagody z arbuzem i jabłkami,
 5. Mango i melon z listkami świeżej mięty.

Dajcie znać w komentarzach jakie są Wasze opinie o wyciskarkach a także wspomnijcie swoje ulubione przepisy na zdrowe i świeże soki, które wyciskacie w swoich domach czy biurach.

Życzymy miłego wybierania i doskonałych soków, olejów i mleczek!
Na zdrowie i smacznego!

PRZEGLĄD RECENZJI
Warzywa do wyciskania
Owoce do wyciskania
Zioła do wyciskania
Możliwość wykorzystania
Ceny wyciskarek
Następny artykułWolnowar, wolne gotowanie w niskiej temperaturze

14 KOMENTARZE

 1. Wielkie dzięki za ten artykuł : ) tak pełnego omówienia tematu jeszcze nie spotkałem. jak dla mnie to przy wyciskarkach warto zwrócić jedynie uwagę na to aby nie pić za dużo soków na raz… bo może podskoczyć cukier. Zwłaszcza przy tych słodszych owocach. Dzieciom lepiej rozcieńczać go z wodą.

  • a ja polecam wyciskanie soków w wyciskarce Vortex. Jest to polski sprzęt i warto wspierać polskie firmy tym bardziej że też dają 10 lat gwarancji.

 2. Naprawdę jest aż taka duża różnica między tymi wyciskarkami? Jedni mówią, że wyciskarka dwuślimakowa jest o wiele lepsza niż ta jednoślimakowa. Różnicę widać też w cenie :DDD Przecież sok to sok, a wiem, że te wolnoobrotowe nie nagrzewają tak soku ale czy to nagrzewanie jest aż tak wielkie, żeby zdrowy sok zamienić w coś co się do niczego nie nadaje? Czy to po prostu nie jest kolejny chwyt marketingowy, który chce wyciągnąć kasę…

 3. Postawiłem na markę która to wszystko wymyśliła czyli Hurom, a dokładnie terapiasokami.pl/wyciskarka-hurom-alpha-haa. Bardzo dobrze wyciska soki praktycznie z każdego produktu. Jest cicha i łatwo i szybko się ją rozbiera i myje. Wyciskając soki z tą wyciskarką to czysta przyjemność. Jakość i smak soków rewelacja. Polecam tę markę, bo warta jest każdej złotówki.

 4. Ta wyciskarka z Lidla – czy warta jest kupienia? Co jakiś czas ją widzę, ale nie wiem, czy nie lepiej jakąś firmową kupić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here