Zmywarka do naczyń

5
1503

Najlepsze zmywarki do naczyń
Najlepsze zmywarki do naczyń
Wśród wielu osób pokutuje jeszcze przekonanie, że zmywarka do naczyń to niepotrzebne w kuchni urządzenie i że doskonale można sobie poradzić również i bez niego.

I jest to oczywiście prawda… tak samo jak w przypadku pralki czy piekarnika, prawda? ; )

Jednak czy rzeczywiście warto rezygnować z takiego sprzętu? Zaoszczędzony czas na zmywaniu ręcznym lepiej przeznaczyć na przyjemniejsze i ważniejsze czynności.

Sprawdźmy jaką zmywarkę wybrać i kupić…

 1. Czy warto kupić zmywarkę?
 2. Jaką zmywarkę wybrać i kupić?
 3. RANKING zmywarek
 4. RANKING zmywarek do zabudowy
 5. Wymiary zmywarek – 40, 45 czy 60cm?
 6. Ile naczyń można umyć w zmywarce?
 7. Zmywarki kompaktowe
 8. Pojemność zmywarki
 9. Ceny zmywarek

Czy warto kupić zmywarkę?

Zmywanie naczyń w zmywarce pozwala nie tylko na oszczędność naszego czasu, ale także energii elektrycznej i wody. Najlepsze zmywarki do umycia kilku kompletów naczyń zużywają nawet mniej niż 1 litr wody! Ponadto, są wydajne i ciche, a jakby tego było mało, większość z nich wyposażona jest w niezwykle przydatne i dodatkowo ułatwiające mycie naczyń funkcje.

Jak przystało na nowoczesne urządzenia AGD, najlepsze zmywarki dostępne są w różnych kolorach, spośród których najpopularniejsze to biały, czarny i srebrny (inox).

Przejdźmy teraz krok po kroku proces wybierania dobrej zmywarki do naczyń.

Zaczynamy!

Jaką zmywarkę wybrać i kupić?

Zmywarki do naczyń znaleźć można w wersji wolnostojącej i do zabudowy. Zmywarki wolnostojące można ustawić w dowolnym miejscu w kuchni. Mają one zwykle zdejmowany blat pozwalający na ich montaż pod blatem kuchennym. Zmywarki do zabudowy z kolei mogą być częściowo zintegrowane (z widocznym panelem z przyciskami) lub całkowicie zintegrowane (panel schowany jest w klapie zmywarki).

Ranking najlepszych zmywarek do naczyń

Wymiary zmywarek do naczyń – 40, 45 a może 60 cm?

Standardowe wymiary zmywarek to, jeśli chodzi o szerokość, to 45 cm i 60 cm, jednak spotkać też można modele wąskie, o szerokości 40 cm. Wysokość takich urządzeń wynosi najczęściej 80 – 85 cm, ale niektórzy producenci oferują też modele do tak zwanej wysokiej zabudowy, pozwalające na montaż zmywarki pod blatem wyższym niż standardowy (85 cm). Mają one wysokość 90 cm. Przy wyższym blacie można też zdecydować się na montaż zmywarki pod zlewem.

Tu chcielibyśmy wspomnieć, że istnieje również możliwość zakupu sprzętu AGD typu 2 w 1, kuchenko – zmywarki.

Najlepsze zmywarki do naczyń - Do zabudowy, wolnostojące, nablatwe
Najlepsze zmywarki do naczyń to zmywarki do zabudowy, wolnostojące, nablatowe, kapturowe, szufladowe, podlatowe

A czym charakteryzuje się…

…mała zmywarka kompaktowa?

To urządzenie, które z zewnątrz przypomina nieco kuchenkę mikrofalową. Można je spotkać w wersji wolnostojącej (nablatowej) i do zabudowy. Wymiary takich małych zmywarek to:

 1. Szerokość: 40 – 50 cm,
 2. Wysokość: około 60 cm.
Małe mini zmywarki do naczyń 45 cm Aktualna cena
Kompaktowe zmywarki do naczyń 55 cm Aktualna cena
Zmywarki do naczyń 60 cm Aktualna cena

Ile kompletów naczyń?

Pojemność zmywarki określa się wielkością wsadu, czy też ilością kompletów naczyń (np. talerzy do zmywarki), jakie za jednym razem urządzenie jest w stanie umyć. Przyjmuje się, że komplet taki zawiera głęboki talerz, płaski talerz, talerzyk deserowy, kubek i sztućce (łyżka, widelec, nóż, łyżeczka). Wiemy jednak, że do zmywarki wkładamy nie tylko takie „wymiarowe” naczynia i sztućce. Lądują w niej garnki, patelnie, rondle czy nawet wazony. Dlatego też ilość wsadu podawana przez producenta ma raczej charakter orientacyjny.

Jak dobrać odpowiednią pojemność zmywarki?

Mimo, że pojemność zmywarki należy traktować tylko orientacyjnie, to wiedzieć, czego można oczekiwać po modelach o różnych wielkościach:

 • Zmywarki kompaktowe mieszczą od 4 do 6 kompletów naczyń,
 • Zmywarki o szerokości 45 cm umyją za jednym razem od 8 do 19 kompletów naczyń, natomiast
 • Zmywarki o szerokości 60 cm są w stanie wyczyścić 12 – 15 kompletów naczyń.

Liczba komór w zmywarce

Większość modeli zmywarek ma jedną komorę, w której znajdują się specjalne półki i pojemniki ułatwiające odpowiednie ustawienie naczyń do mycia. Warto jednak wiedzieć, że – choć w Polsce nie jest to rozwiązanie popularne – zmywarki mogą także mieć formę szuflad, które pozwalają na wykorzystywanie mniejszej pojemności w razie potrzeby (ustawia się jedną szufladę bądź dwie). Dobre zmywarki wyposażone są też w specjalne szuflady na sztućce.

Ranking zmywarek do zabudowy

Programy w zmywarkach

Obecnie większość zmywarek umożliwia mycie naczyń z wykorzystaniem wielu programów:

 1. Mycie wstępne – płukanie naczyń przed myciem właściwym,
 2. Program normalny – mycie średnio zabrudzonych naczyń w temperaturze 60°C,
 3. Mycie delikatne – do lekko zabrudzonych szklanek i kieliszków,
 4. Mycie skrócone – do lekko zabrudzonych naczyń, bez zasuszonych zabrudzeń,
 5. Mycie eko – energooszczędne,
 6. Program higieniczny – do silnie zabrudzonych naczyń, a także smoczków dziecięcych. Mycie odbywa się w temperaturze 70 – 75°C,
 7. Program bio – mycie w temperaturze 50°C przez 60 – 130 minut.
 8. Program automatyczny – rozpoznaje stopień zabrudzenia naczyń i dostosowuje do niego czas mycia, temperaturę i ilość zużywanej wody.

Jak przystało na nowoczesne urządzenia, zmywarki mają wiele funkcji, które mogą nam dodatkowo ułatwić zmywanie naczyń.

Przydatne funkcje

Jedną z funkcji, na które możemy liczyć w większości urządzeń do zmywania naczyń, jest funkcja opóźnionego startu, która umożliwia opóźnienie startu od kilku do 24 godzin. Kolejnym udogodnieniem jest funkcja połowy wsadu, która jednak dostępna jest tylko w niektórych modelach. Ponadto, zmywarki mogą być wyposażone w mycie strefowe, filtry samoczyszczące, wymienniki ciepła czy regulację twardości wody.

Mała mini zmywarka 40 cm, 45 cm a może 50 cm - Czarna, biała - Wybierz zmywarkę dla siebie!
Mała mini zmywarka 40 cm, 45 cm a może 50 cm – Czarna, biała – Wybierz zmywarkę dla siebie!

Zabezpieczenia

Prawidłowe podłączenie zmywarki i jej montaż to podstawa bezpieczeństwa używania tego urządzenia. Dodatkowo, jest ono wyposażone w zabezpieczenia:

 • Zawór bezpieczeństwa – jeśli w zmywarce pojawi się wyciek wody, zawór odcina dalszy dopływ wody, a ponadto specjalna pompa odprowadza wodę, która już znajduje się w zmywarce. W zależności od producenta, zawór ten może być oznaczony Aqua Safe, Aqua Stop czy też Waterblock.
 • Zabezpieczenie przed dziećmi – uniemożliwia otwarcie drzwiczek przez dzieci.
 • Zabezpieczenie przed otwarciem w trakcie pracy urządzenia.

Producenci i cena zmywarek

Popularni producenci zmywarek to Bosch, Whirlpool, Ariston, Electrolux, Samsung, Zanussi czy Gorenje. Najtańsza zmywarka do zabudowy kosztuje 200 złotych. Cena najdroższych i najlepszych zmywarek może osiągać wysokość nawet 10 000 złotych.

Zmywarki do naczyń Bosch Aktualna cena
Zmywarki do naczyń Whirlpool Aktualna cena
Zmywarki do naczyń Electrolux Aktualna cena
Zmywarki do naczyń Siemens Aktualna cena

5 KOMENTARZE

 1. Moja stara zmywarka 60 – tka dokonała swojego długiego żywota i czas na nową. Stary model był trochę za duży na naszą rodzinę i to, co stało i czekało w zmywarce, bez sensu wysychało. Chcemy kupić wąski model, najlepiej 40, ale nie wiem, czy to nie będzie za małe? Rozpiętość w ilości pomieszczonych kompletów między wąską a 60 jest ogromna i zastanawiam się, od czego to zależy?? Od kompletu, rozmieszczenia na półkach czy jeszcze czegoś innego?

 2. W sumie zmywarki kosztują podobnie jak lodówki czy pralki, a pamiętam, że kiedyś jedna a druga cena to był straszny przeskok. Nienawidzę zmywania naczyń, dlatego teraz się zastanawiam nad zmywarką, ale jakoś nie dowierzam, że bez szorowania się da umyć dobrze naczynia. Co ręcznie, to ręcznie. No kurcze nie wiem.

 3. Zmywarkę kupiliśmy wolnostojącą Amici i na razie super chodzi. Dobrze zmywa, szybko dosyć jak trzeba ale ma tez opcje intensywne. Posiada metalowe dno, jest wyposażona w szufladę na sztućce oraz całkiem pakowna przy niskim zużyciu wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here