Dzbanek filtrujący wodę

9
6111

Filtrowanie wody z kranu
Jaki dzabanek filtrujący wodę wybrać i kupić?
Zastanawialiście się kiedyś, ile litrów wody rocznie kupujecie do swojego gospodarstwa domowego mimo, że wodę przecież wszyscy mamy w kranie?

Oczywiście, do takiej wody butelkowanej mamy większe zaufanie. Od czasu do czasu pojawiają się w nas jednak wątpliwości, czy rzeczywiście warto inwestować pieniądze, produkować tony plastiku i… wnosić ciężkie bądź co bądź butelki do domu.

Każdy, kto zastanawia się nad alternatywą dla kupowanej w sklepie wody, powinien rozważyć zakup dzbanka z filtrem. Czy dzbanki filtrujące wodę są zdrowe? Czy można pić z nich wodę bez przegotowania?

Zobaczmy!

 1. Jak działa dzbanek z filtrem do wody?
 2. Jaki dzbanek filtrujący wodę kupić?
 3. RANKING dzbanków filtrujących
 4. Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa?
 5. Czy można bezpiecznie pić wodę z kranu?
 6. Czy warto kupić dzbanek filtrujący wodę?
 7. Ceny dzbanków z filtrem

Jak działa dzbanek z filtrem do wody?

Dzbanek filtrujący wodę (potocznie znany też jako „filtr dzbankowy„) zawiera wymienny filtr węglowy, który zmiękcza wodę, a ponadto zatrzymuje niepożądane składniki: metale ciężkie, chlor, sole wapnia i magnezu, a także rdzę. Dzięki temu przefiltrowana woda jest zdrowsza i ma przyjemniejszy smak.

Ponadto, w czajniku, w którym gotujemy wodę, nie osadza się kamień (Przetestowane i sprawdzone!).

Czy dzbanki filtrujące wodę różnią się znacznie między sobą?
Prawdę mówiąc, nie bardzo…

Więc:

Jaki dzbanek filtrujący wybrać i kupić?

Wszystkie dzbanki filtrujące wodę działają na podobnej zasadzie: oczyszczają wodę dzięki wkładowi zawierającemu węgiel aktywowany. Różne są natomiast ich pojemności oraz materiały użyte do produkcji. Dzbanki takie dostępne są w pojemnościach od 1,4 do 4 litrów. Większość z nich wykonana jest z tworzywa syntetycznego, choć popularne stają się też szklane dzbanki z filtrem do wody.

Ranking dzbanków z filtrem do wody

Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa?

To jedno z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących używania dzbanków z filtrem. Jeśli w domyśle chodzi nam o to, czy filtry oczyszczają wodę z cząsteczek, które potencjalnie mogą niepotrzebnie obciążać nasz organizm (patrz pierwszy rozdział), to odpowiedź oczywiście brzmi: tak.

Czy można pić wodę z kranu
Czy można pić wodę z kranu? Poznaj skuteczne filtrowanie wody z kranu

Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa? Tu odpowiedź jest również absolutnie twierdząca.

Idąc dalej…

Czy filtry oczyszczają wodę z bakterii?

Nie, a co więcej, nie ma takiej potrzeby, ponieważ restrykcyjne przepisy sanitarne wymagają, by woda dostępna w kranie była wolna od wszelkich zanieczyszczeń bakteriologicznych. Woda taka jest zdezynfekowana chlorem (którego pozbywamy się dzięki filtrowi).

Filtr do wody Brita
Filtr do wody Brita

Filtry do wody Brita

Porównaj aktualne ceny

Filtry do wody Dafi Unimax
Filtry do wody Dafi Unimax

Filtry do wody Dafi

Porównaj aktualne ceny

A co z przysłowiową „kranówą„?

Czy można pić wodę z kranu?

To kolejne pytanie, które często pojawia się w kontekście filtrowania wody z kranu. Choć być może trudno w to uwierzyć, jednak woda pitna, która płynie w naszym kranie nie ustępuje w niczym jakością niektórym wodom butelkowanym! Musi ona spełniać wszystkie normy zarówno dyktowane przepisami europejskimi, jak i Ministerstwa Zdrowia.

Dlatego też z przyjemnością możemy oświadczyć, że picie wody z kranu jest jak najbardziej zdrowe i bezpieczne.

To brzmi wspaniale, jednak jak sprawa wygląda w przypadku niemowląt i starszych dzieci?

Woda filtrowana dla niemowląt

Woda z kranu jednak powinna być przegotowana jeśli zamierzamy podać ją małemu dziecku. Warto wiedzieć, że w przypadku niemowląt do 1 roku życia każdy rodzaj wody (zwykłą kranową, filtrowaną czy butelkowaną) należy przegotowywać. Osoby starsze także powinny uważać i na wszelki wypadek przegotować wodą i dodatkowo używać filtry do wody.

UWAGA:
Pamiętaj aby nie gotować raz już zagotowanej wcześniej wody!

Dzbankowe filtry do wody to przydatne urządzenie
Dzbankowe filtry do wody to przydatne urządzenie – Sprawdź jego cenę, opinie i ranking

Czy warto kupić dzbanek filtrujący wodę?

Rozważając zakup dzbanka z filtrem, warto wziąć pod uwagę fakt, że wkład węglowy trzeba wymieniać co 2 – 4 tygodnie. Dzbanki takie zwykle wyposażone są we wskaźnik przypominający o tej konieczności, jednak nie wskazuje on stopnia zużycia filtra, a jedynie przewidywany termin wymiany. Biorąc jednak pod uwagę oszczędności, jakie można poczynić dzięki piciu wody z kranu zamiast wody butelkowanej, regularny zakup filtrów nie wydaje się dużym wydatkiem.

ZOBACZ TAKŻE:
Tak przefiltrowaną wodę możesz użyć do soków z wyciskarki lub ekspresów do kawy!

Tutaj mała rada:

Jeśli w czajniku po zagotowaniu przefiltrowanej wody, zaczyna osadzać się kamień to wyraźny znak, że należy wymienić filtr. Pamiętaj też o tym aby czyścić dzbanek filtrujący wodę!
Jak go wyczyścić? Najlepiej użyć do tego wyciśniętego soku z cytryny, kwasku cytrynowego lub sody.

Jak wybrać najlepszy dzbanek z filtrem? Spójrzmy:

Producenci i cena dzbanków filtrujących

Obecnie największą popularnością cieszą się dzbanki z filtrem do wody firm Brita i Dafi. Obie te marki do tego stopnia opanowały nasz rynek, że przy zakupie wiele osób zastanawia się po prostu jaki wybrać: „Dafi czy Brita?”, „Brita czy Dafi?”.

Warto jednak wiedzieć, że modele dzbanków filtrujących takich producentów jak Aquaphor czy Laica nie odbiegają jakością od wspomnianych powyżej marek. Cena takich dzbanków waha się w granicach od 30 do 200 złotych.

Nasze rankingi dzbanków do filtrowania wody zawierają produkty, które mają najlepsze opinie wśród użytkowników i są najchętniej przez nich kupowane. Dlatego zachęcamy, by przed zakupem zajrzeć do nich i w wygodny sposób porównać ceny u różnych sprzedawców.

Dzbanki do wody Dafi Aktualna cena
Dzbanki do wody Brita Aktualna cena
Dzbanki do wody Laica Aktualna cena
PRZEGLĄD RECENZJI
Łatwość obsługi
Działanie
Wachlarz zastosowań
Ceny filtrów do wody
Wymienność filtrów
Poprzedni artykułParowar, gotowanie na parze
Następny artykułEkspresy do kawy

9 KOMENTARZE

 1. Jak dla mnie to nie ma większego znaczenia czy wybierzemy filtry dafi czy brita, brita czy zelmer – one wszystkie są w podobnej jakości. Jedyne co jest ważne moim zdaniem to to czy warto po prostu w niego inwestować. Moim zdaniem tak. Mam taki filtr od lat i kamienia w czajniku elektrycznym nie uświadczam.

 2. My mamy twardą wodę w kranie i chyba dlatego faktycznie dzbanek się przydaje. Mesmir, różnica chyba bardziej polega na zapachu, przynajmniej u nas.

 3. Czy dzbanki z filtrem są rzeczywiście takie zdrowe? Słyszałam, że wraz z niepożądanymi cząsteczkami w filtrze zatrzymują się też minerały – ?

 4. Kiedyś za dzieciaka wmawiano się nam, że nie wolno pić nieprzegotowanej wody z kranu (i pewnie to była racja, wtedy była inna woda:P). I tak przez dlugi czas żyłam w tym błędnym przeświadczeniu. A że przegotowana woda z kranu smakuje ohydnie, znosiłam do domu wodę mineralną litrami. No i trafiłam ostatnio na parę artykułów o wodzie i o dzbankach z filtrem i stwierdziłam, że jeśli nie ma różnicy (a nawet ta z kranu jest niejednokrotnie lepsza!), to naprawdę byłabym niespełna rozumu, dalej znosząc wodę ze sklepu, skoro mam ją w kranie! No więc dzięki za podpowiedzi i dziś zamawiam dzbanuszek z filtrem 🙂

 5. Przeczytałam różne opinie i pełno artykułów na temat filtrowania wody. Postanowiłam więc spróbować. Zarządziłam, że nie kupujemy wody w butelkach – pijemy tylko tę przefiltrowaną z dzbanka. I – o Dżizas! – ile to mniej noszenia i wyrzucania plastkowych butelek! Nie mówiąc już o tym, że dzieci (ta, dzieci, nastolatki już) mają tendencję do wypijania KONIECZNIE NIE DO KOŃCA wody i potem trzeba wylewać ją kwiatkom, a to przecież specjalnie kupowana. No więc – warto sprawdzić, jaka to ulga;)

 6. Mąż przekonał mnie żeby kupić dzbanek filtrujący. Zamówił go przez Internet w sklepie Pureventfilters, kosztował coś około 40zł. Dopiero wtedy zrozumiałam, że jednak nie opłaca się kupować wody w butelkach! Teraz wreszcie pijemy wodę „z kranu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here