Jajowar, urządzenie do gotowania jajek

4
1734

Jajowar - Urządzenie do gotowania jajek
Jajowar – Urządzenie do gotowania jajek
Jak ugotować idealne jajko na miękko? Co zrobić, żeby jajka nie pękały podczas gotowania? Jak ugotować jajka w koszulkach?

Choć jajka to jedne z podstawowych produktów naszej codziennej diety, nie zawsze udaje się nam ugotowanie ich w taki sposób, jak byśmy sobie tego życzyli. Dlaczego w takim razie nie zacząć dnia od nastawienia jajowaru? Wystarczy ustawić odpowiedni program, a po kilku minutach wyjąć idealnie ugotowane jajka. To jednak jeszcze nie wszystkie możliwości tego urządzenia. Sprawdź, do czego można jeszcze wykorzystać jajowar!

Zobaczmy przede wszystkim…

  1. Jak działa jajowar?
  2. Jaki jajowar wybrać i kupić?
  3. RANKING jajowarów
  4. Jak długo gotować jajka w jajowarze?
  5. Ceny jajowarów

Czym jest jajowar i jak działa?

Jajowar to sprzęt AGD, który służy przede wszystkim do gotowania jajek (choć nie tylko, ale o tym w dalszej części artykułu). Zbudowany jest z misy grzewczej, która może być wykonana z plastiku lub stali nierdzewnej. W jej środku ustawia się wkładkę z miejscem na jajka oraz pokrywy. Jeśli pokrywa jest z plastiku, mamy podgląd na to, co dzieje się w środku. Metalowa pokrywa z kolei będzie bardziej trwała. Do całego zestawu dołączony jest specjalny kubeczek z igłą do nakłuwania skorupek. Takie nakłucie zapobiega pękaniu skorupek podczas gotowania.

Jaki jajowar wybrać i kupić?

Większość jajowarów wyposażona jest podobnie, a różnią się między sobą przede wszystkim ilością jajek, jaką można w nich ugotować. Jeśli jednak kupowanie urządzenia wyłącznie do gotowania jajek nas nie przekonuje, być może warto sięgnąć po urządzenia typu 2 w 1. Ciekawym przykładem takiego sprzętu jest jajowar z urządzeniem do hot – dogów czy jajowar z możliwością gotowania na parze.

Ranking jajowarów

Jak używać jajowar?

To urządzenie do gotowania jajek bardzo proste w obsłudze. Do miarki wlewamy czystą, zimną wodę (nie dodajemy soli!). Jej ilość zależy od tego, w jaki sposób chcemy ugotować jajka (na miękko, półmiękko lub twardo) oraz od ilości jajek. Odmierzoną ilość wody wylewamy ostrożnie na płytkę grzewczą. Do załączonego uchwytu wkładamy jajka czubkiem do góry. Następnie, załączoną szpilką przekłuwamy delikatnie każdy czubek jajka i włączamy urządzenie.

Jak ugotować jajka na miękko lub twardo?

W większości urządzeń jajka na miękko uzyskamy po 5 minutach, na półmiękko po 10 minutach, a jajka na twardo po 15 minutach. Długość gotowania jajek może się jednak różnić, w zależności od urządzenia, a także od wielkości jajek.

Jajowar - Świetna maszyna do gotowania jajek na miękko, twardo i półtwardo
Jajowar – Świetna maszyna do gotowania jajek na miękko, twardo i półtwardo

Często ludzie pytają o to ile gotować jajka na miękko z lodówki tak aby nie pękały. No to myślę, że jajowar rozwieje wątpliwości i sprawi, że jajka gotowane na miękko czy jajka na twardo nie będą już stanowiły wyzwania ; )

Jaką moc powinien mieć dobry jajowar?

Ilość jajek i moc urządzenia

Moc urządzenia zależy od tego, do jakiej ilości jajek jest przeznaczony. Na rynku spotkamy modele, które pomieszczą od 3 do 8 sztuk. Jajowar do gotowania 3 – 4 sztuk będzie miał moc około 300 W, natomiast do 8 sztuk powinien mieć co najmniej 400 W.

Automatyczny wyłącznik

Jajowar jest bezpieczny w stosowaniu. Po skończonej pracy automatycznie się wyłącza, dzięki czemu nie trzeba pilnować czasu. Zakończenie pracy zwykle sygnalizowane jest sygnałem dźwiękowym, a niekiedy także świetlnym.

Często pojawiające się pytanie brzmi: „Czy warto kupić jajowar i mieć sprzęt, który służy tylko do gotowania jajek, skoro można je równie dobrze ugotować w garnku?” . Jeśli fakt, że nie trzeba ich pilnować, nam nie wystarcza, być może skusi nas urządzenie, które zawiera w sobie inne, dodatkowe funkcje.

Jakie sprzęty typu 2 w 1 można spotkać w sklepach?

Urządzenie do gotowania jajek z funkcją gotowania na parze

Takie urządzenie, prócz oczywistej funkcji gotowania jajek, pozwala także na ugotowanie na parze niewielkiej ilości produktów. Możliwość tę mamy dzięki załączonym specjalnym pojemniczkom. Jajowar z funkcją gotowania na parze powinien mieć moc co najmniej 350 W.

Jajowar z urządzeniem do hot – dogów

Ciekawym rowiązaniem jest też sprzęt łączący w sobie funkcje jajowaru i urządzenia do przyrządzania hot – dogów. Pozwala on na szybkie i wygodne przygotowanie nawet 14 parówek! Obok nich jednocześnie, na specjalnym rożnie, podgrzewamy bułki. Jeśli zaraz potem chcemy ugotować jajka, wystarczy wstawić do urządzenia odpowiednią podstawkę.

Jak długo gotować jajka na miękko, twardo i półtwardo
Jak długo gotować jajka na miękko, twardo i półtwardo

Jajowar, czajnik i garnek elektryczny w jednym

To prawdziwy „kombajn”. Można w nim nie tylko wygodnie ugotować jajka w żądany sposób. Bez problemu zagotujemy w takim urządzeniu również wodę na herbatę, a nawet przyrządzimy i podgrzejemy wiele potraw! Tu oczywiście potrzebna jest większa moc – aż 900 W.
Jajowarem zwykło się nazywać jednak nie tylko urządzenia elektryczne do gotowania jajek.

Zobaczmy:

Jajowar do gotowania jajek w mikrofali

Taki sprzęt to po prostu uchwyt na jajka wraz ze specjalnym pojemnikiem na wodę. Układamy w nim jajka i przekłuwamy załączoną szpilką. Wlewamy odpowiednią ilość wody, a następnie wstawiamy całość do mikrofalówki.

To jeszcze nie wszystko!

Urządzenie do gotowania jajek bez skorupek

To chyba najprostsze (i jednocześnie najtańsze) tego typu urządzenie do gotowania jajek. Plastikowy uchwyt pozwala na ugotowanie jajek bez skorupek (w koszulkach), a także na łatwe oddzielenie żółtka od białka.

Pora teraz przyjrzeć się poszczególnym produktom.

W wyborze najlepszego urządzenia przydatne mogą być przygotowane przez nas rankingi. Zawierają one jajowary, które cieszą się największą popularnością wśród kupujących i mają najlepsze opinie.

Na koniec rzućmy jeszcze okiem na producentów i ceny.

Producenci i cena jajowarów

Jajowary mają w swojej ofercie tacy producenci sprzętów AGD jak Krups, Eldom, Siemens, Severin, Bosch, Sencor, Adler, Clatronic czy Ricco. Cena najtańszego urządzenia to około 35 złotych, natomiast najdroższe mogą kosztować nawet 260 złotych. Cena jajowarów do gotowania jajek w koszulkach waha się w granicach 6 – 12 zł. Cena za taką maszynę do gotowania jajek nie jest wysoka.

Jajowary Severin Aktualna cena
Jajowary Cloer Aktualna cena
Jajowary Krups Aktualna cena

4 KOMENTARZE

  1. Fajnie wygląda to urządzenie do jajek i hot – dogów. Z jednej strony wydaje się trochę zbędne, ale z drugiej – rzadko kiedy udaje mi się przypilnować jajka, żeby były idealnie na półmiękko. No i wstawiasz i z głowy, samo się wyłączy.

  2. Czy faktycznie da się w nim precyzyjnie ugotować jajka na miękko i twardo? Przecież jajka różnią się wielkością… więc i czasem gotowania.

  3. ja to wolę gotować jajka na twardo bo te gotowane na miękko to straszą mnie salmonellą… mam wrażenie, że są jakieś takie surowe :///

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here