Kawiarka do kawy

2
1885

Najlepsza kawiarka do parzenia kawy
Jak działa najlepsza kawiarka do parzenia kawy?
W tym urządzeniu musi się kryć jakiś urok – w końcu nie każdy sprzęt kuchenny otrzymuje aż tyle przyjemnych dla ucha nazw: kawiarka włoska, kafeteria, kafeterka, kafetierka, makinetka, moka…

Nie ma w tym jednak nic dziwnego.

Już samo picie kawy dobrze nam się przecież kojarzy – rozmowa z przyjacielem, odpoczynek po pracy, przerwa w obowiązkach czy też błogie sobotnio – niedzielne leniuchowanie.

Kawa zaparzona w kafetierce jest niezwykle aromatyczna.
A jej przyrządzenie? Nic prostszego!

Sprawdźcie, jakie są rodzaje kawiarek do parzenia kawy, jaką pojemność kawiarki wybrać i która będzie najlepsza!

Jak działa kawiarka?

Kawiarka to urządzenie do parzenia kawy, które ma kształt dzbanuszka. U jego dołu znajduje się odkręcany pojemnik na wodę, do którego wkłada się lejek z sitkiem. Tu wsypuje się kawę. Na lejek kładziemy uszczelkę, a całość zakręcamy górną częścią z dzióbkiem. Taką makinetkę stawiamy na palniku (najczęściej, ale o tym jeszcze będzie mowa). Gotująca się woda, pod wpływem ciśnienia, przepływa przez kawę w lejku – filtrze, by na koniec wylądować w górnym pojemniku w postaci gotowego naparu.

Jaką kawiarkę wybrać i kupić?

Kafetierki dostępne w naszych sklepach produkowane są ze stali nierdzewnej lub aluminium (niekiedy też mają część górną wykonaną z ceramiki lub szkła). Większość z nich przeznaczona jest do stosowania na gazie, jednak znajdziemy też modele, które można używać na kuchence indukcyjnej. Ciekawym rozwiązaniem są też kawiarki elektryczne – nie wymagają użycia żadnej kuchenki – wystarczy podłączyć je do prądu; działają podobnie jak czajnik bezprzewodowy.

Ranking kawiarek do kawy

Kawiarka stalowa czy aluminiowa?

Jakie są różnice pomiędzy kawiarkami ze stali nierdzewnej a tymi z aluminium? I przede wszystkim, czy rodzaj materiału wpływa na smak kawy? Niekiedy spotyka się opinie mówiące, że napar przyrządzony w kafetierce aluminiowej ma metaliczny posmak. Trudno jednak się z tym zgodzić – materiały używane do produkcji kawiarek są badane i muszą uzyskać odpowiednie certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo dla zdrowia.

Tu mała uwaga.

Zarówno kawiarki stalowe, jak i aluminiowe, nie nadają się do mycia w zmywarkach. Co więcej, producenci nie zalecają też mycia ich z użyciem detergentów.

Być może więc wspomniany metaliczny posmak kawy bierze się stąd, że użytkownik nie stosował się do tych zaleceń – detergenty mogą uszkodzić powłokę ochronną aluminium. Warto dodać jeszcze tylko, że rozróżniamy kawiarki stalowe elektryczne i ciśnieniowe.

Kawiarki ze stali nierdzewnej Aktualna cena

Wracamy jednak do różnic pomiędzy kawiarkami wykonanymi z różnych materiałów.

Kawiarki aluminiowe są zwykle przeznaczone do zaparzania 1 2, 3, 6, 9 lub nawet 18 filiżanek espresso. W kawiarkach stalowych natomiast przyrządzimy 2, 4, 6 lub 10 filiżanek naparu.

Jak kawiarka do parzenia kawy będzie najleszpa - Którą wybrać i kupić. Sprawdź opinie i ceny w rankingu!
Jak kawiarka do parzenia kawy będzie najleszpa – Którą wybrać i kupić. Sprawdź opinie i ceny w rankingu!

Kawiarka na gaz i na palnik elektryczny

To kafetierka najbardziej popularna – właśnie taka, jaką opisaliśmy w pierwszym rozdziale. Przeznaczona jest do zaparzania kawy na kuchence gazowej, ale można ją też wykorzystać na kuchence elektrycznej. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by palnik był jak najmniejszy, żeby nie spalić uchwytu.

Kawiarka na indukcję

Jak sprawdzić, czy wybrana moka będzie działać na kuchence indukcyjnej?

 1. Taka kawiarka ma ferromagnetyczne dno,
 2. Jest wykonana ze stali nierdzewnej,
 3. Jej dno jest idealnie gładkie, tak by mogło przylegać do powierzchni kuchenki,
 4. Dno kawiarki powinno mieć średnicę przekraczającą 9 cm (w przypadku niektórych modeli kuchenek indukcyjnych będzie to 12 cm).

Kawiarki na płytę indukcyjną cieszą się coraz większą popularnością, wraz ze wzrostem ilości kuchenek indukcyjnych.

Kawiarki do parzenia kawy indukcyjne na płytę Aktualna cena

Kawiarka elektryczna

Kawiarka elektryczna działa niemal identycznie jak model na kuchenkę. Z tą różnicą, że dzbanuszek stawiamy nie na palniku, ale na specjalnej podstawie podłączonej do prądu. Moc kawiarek elektrycznych mieści się w granicach 200 – 500 W.

Jak działa kawiarka elektryczna, na indukcję - Czym jest kawiarka włoska, mokka, co różni kawiarki stalowe, ceramicze i aluminiowe
Jak działa kawiarka elektryczna, na indukcję – Czym jest kawiarka włoska, mokka, co różni kawiarki stalowe, ceramiczne, szklane, na gaz i aluminiowe

Takie rozwiązanie może się wydać mniej urokliwe od tradycyjnej kafetiery… ma jednak dwie niezaprzeczalne zalety:

 1. Kawa w dzbanku jest podgrzewana po przyrządzeniu jeszcze przez pół godziny,
 2. Urządzenie zawiera automatyczny wyłącznik.

Jaka kawa do kawiarki?

Oczywiście, jak w przypadku każdego naparu, dobrze jest używać w kawiarce kawy świeżo mielonej. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to warto wiedzieć, że kawa wypalona nieco mniej niż na espresso, ale bardziej niż na dripa smakuje z kafetiery najlepiej.

<3>Czy grubość ziaren ma znaczenie?

Przez drobno zmieloną kawę – siłą rzeczy – woda będzie przepływać wolniej, a więc dłużej poczekamy na gotowy napar.

ZOBACZ TAKŻE:
Aby zaparzyć aromatyczną i pyszną kawę w kawiarce użyj jednego z tych rodzajów kawy!

Jaka kawa do kawiarki będzie najlepsza - Jak zaparzyć kawę w kawiarce - Zobacz porady, przepisy i instrukcje
Jaka kawa do kawiarki będzie najlepsza – Jak zaparzyć kawę w kawiarce – Zobacz porady, przepisy i instrukcje

Jak parzyć kawę w kawiarce?

Oto, jak przeprowadzić rytuał parzenia kawy w kafeterii:

 1. Do dolnego zbiorniczka wlewamy wodę.
 2. Kładziemy na nim lejek z sitkiem i wsypujemy kawę do pełna. Nie ugniatamy (ewentualnie można lekko postukać w lejek).
 3. Na lejek kładziemy uszczelkę i zakręcamy górną część.
 4. Gdy tylko usłyszymy charakterystyczne syczenie i bulgotanie (po 4 – 7 minutach), zdejmujemy kawiarkę z palnika.
 5. Przelewamy kawę od razu do filiżanek lub schładzamy dolny pojemnik, na przykład wstawiając go do miseczki z zimną wodą.

Na poniższej instrukcji zobaczysz jak prawidłowo zrobić kawę w kawiarce:

Co zrobić, jeśli kawa w naszej makinetce parzy się dłużej niż 7 minut?

Są na to dwa sposoby: wystarczy dodawać nieco grubiej zmielone ziarna lub też wlać do zbiorniczka, zamiast zimnej – ciepłą wodę.

Producenci i cena kawiarek

Wśród producentów kawiarek znajdziemy między innymi takie firmy jak Bialetti, Mukka, Florina, Gat, Forever, Top Moka czy IKEA. Najtańsza moka kosztuje zaledwie kilkanaście złotych. Cena najdroższych kafeterek przekracza 3 000 złotych.

Kawiarki Bialetti Aktualna cena
Kawiarki GAT Aktualna cena
Kawiarki Top Moka Aktualna cena

Jeśli zapytacie na koniec co lepiej wybrać kawiarka czy ekspres to powiem Wam, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kawę można pić na tyle sposobów, że zarówno kafeterka jak i ekspres do kawy znajdą swoich wielbicieli.

2 KOMENTARZE

 1. Kawiarki ciśnieniowe są najlepsze! Co prawda, nie wiedziałam, że lepiej ich nie myć płynem do naczyń i obawiam się, że trochę zepsułam moją ulubioną:/ No ale przy następnej już będzie inaczej. A następna będzie na pewno, bo regularnie je przypalam:0 No zawsze jakoś zapomnę, że ją zostawiam na gazie:/

 2. Jezu, przestańcie, ja tak uwielbiam kawę i jak tylko widzę jakieś akcesoria, to muszę je mieć (to już dwa uzależnienia! 😛 Taka piękna kafetiera Pedrini, ech!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here