Maszynka do tarcia ziemniaków

2
3397

Maszynka do tarcia ziemniaków
Maszynka do tarcia ziemniaków
Placki ziemniaczane, babka ziemniaczana, cepeliny – któż ich nie lubi i… któż lubi trzeć ziemniaki na te potrawy? Jak wiadomo, to główny ich składnik i potrzebujemy ich całą masę. Dlatego – jeśli często przyrządzasz dania ze startych, surowych ziemniaków, prawdopodobnie to urządzenie będzie dla Ciebie niezastąpione. Maszynka do tarcia ziemniaków – jakie modele można spotkać na polskim rynku, czym się różnią i przede wszystkim – jakie dają możliwości?

Sprawdź!

Elektryczna tarka do ziemniaków

Starcie surowych ziemniaków na placki ziemniaczane wymaga dużej mocy, dlatego albo pozostajemy przy tradycyjnej tarce ręcznej, albo rozglądamy się za tarką elektryczną. Tarki ręczne przypominające kształtem młynek do mięsa, zwykle nie zdają egzaminu. I choć producent podaje, że taka tarka radzi sobie z obróbką ziemniaków, jest to często prawda, ale w przypadku ziemniaków… ugotowanych. Przed zakupem koniecznie trzeba się więc upewnić, czy rzeczywiście taka maszynka jest tą, której szukamy.

Jaką maszynkę do tarcia ziemniaków wybrać i kupić?

Obecnie nasz rynek szturmem zdobywa tak zwana ciorka – maszyna do tarcia ziemniaków produkcji litewskiej. Jej alternatywą jest szatkownica (z kompletem tarek o różnych oczkach). Dobrym rozwiązaniem jest też elektryczna maszynka do mielenia mięsa z odpowiednimi przystawkami pozwalającymi na tarcie surowych ziemniaków. Specjalne tarcze do ścierania ziemniaków na placki ziemniaczane znajdziemy też na wyposażeniu wielofunkcyjnych robotów kuchennych z malakserem.

Tarki do ziemniaków Aktualna cena

Ciorka – litewska maszyna do tarcia ziemniaków

Litwini słyną z przyrządzania potraw, w których używa się surowych, startych ziemniaków. Są ekspertami w tej dziedzinie, dlatego ciorka to urządzenie do tarcia ziemniaków, które cieszy się dużym uznaniem wśród użytkowników. Taka maszynka do ziemniaków to istny skarb!

Ciorka - litewska maszynka do tarcia ziemniaków na placki
Ciorka – litewska maszynka do tarcia ziemniaków na placki

Czym się charakteryzuje ta maszyna do tarkowania ziemniaków?

 1. Służy przede wszystkim do ścierania ziemniaków, ale równie dobrze zetrzemy w niej inne surowe warzywa,
 2. Po starciu ziemniaków uzyskujemy taką masę, jakby była ucierana tarką ręczną,
 3. W zestawie znajdziemy też komplet tarek o innych oczkach,
 4. Ostrza wykonane są tu z wysokogatunkowej stali nierdzewnej,
 5. Taka maszyna waży 6 kg.

Jednak najważniejszą zaletą ciorki jest jej wydajność. Jak podaje producent, w ciągu godziny możemy na niej zetrzeć nawet 80 kg ziemniaków!

Szatkownica – dobra maszynka do tarcia ziemniaków

Szatkownica to urządzenie elektryczne, które jest niezwykle przydatne w kuchni, jeśli często ścieramy jakiekolwiek produkty. Wyposażone jest ono w komplet szatkownic (tarek):

 • Do tarcia ziemniaków na placki ziemniaczane,
 • Do tarcia produktów na grube wiórki,
 • Do tarcia produktów na cienkie wiórki,
 • Do krojenia w plastry (cienkie lub grube, proste lub falowane).

Maszynka do tarcia ziemniaków i maszynka do mielenia

Elektryczne maszynki do mielenia mogą być wyposażone w nakładki, które pozwalają na szybkie ścieranie ziemniaków czy innych warzyw, a nawet serów. Warto dodać, że niektóre maszynki do mielenia mięsa mogą zawierać dodatkowo moduł wyciskarki do owoców i warzyw, a także moduł żarnowego młynka do kawy.

Maszynka do tarcia ziemniaków na placki ziemniaczane
Maszynka do tarcia ziemniaków na placki ziemniaczane

Tarka do ziemniaków w robocie kuchennym

Roboty kuchenne z malakserem wyposażone są najczęściej w specjalną tarczę z sitkiem służącym do ścierania ziemniaków na placki ziemniaczane. Warto wypróbować taką tarczę. Jeśli nasz robot ma wystarczająco dużą moc, może się okazać, że doskonale nas zastąpi w mozolnym ścieraniu ziemniaków na tarce.

Siekacze i szatkownice do ziemniaków Aktualna cena

Jaką moc powinna mieć dobra maszyna do tarcia ziemniaków?

Moc w urządzeniu do ścierania ziemniaków ma kluczowe znaczenie. Większość maszyn dostępnych na rynku wyposażona jest w silnik o mocy 150 lub 200 W, co pozwala na odpowiednią obróbkę twardych warzyw. Wspomniana wcześniej ciorka ma silnik o mocy 250 W. Roboty kuchenne i maszynki do mielenia mięsa z dodatkową przystawką do ścierania ziemniaków mogą mieć moc nawet 1500 W.

Producenci i cena maszynek do tarcia ziemniaków

Litewski producent wspomnianej powyżej ciorki to Migiris. Marki, które w swojej ofercie mają maszynki do ścierania ziemniaków lub roboty kuchenne z odpowiednimi przystawkami, to między innymi Zelmer, Clatronic, Kenwood i Camry. Cena maszynki do ścierania ziemniaków to około 100 złotych. Ciorka kosztuje 250 złotych.

2 KOMENTARZE

 1. O matko, nawet nie wiedziałam, że coś takiego istnieje! Uwielbiam placki ziemniaczane, ale nienawidzę trzeć na tarce! Nie mówiąc już, jak dużo czasu to zajmuje. Maszynka do placków ziemniaczanych – no to po prostu coś dla mnie 🙂

 2. Widziałam taką ciorkę w media expert, z różnymi elementami wygląda to naprawdę fajne. Tylko w mojej kuchni już chyba nie ma miejsca:( Macie jakis pomysł na organizację szafek kuchennych, w których by się zmieściła taka maszynka właśnie, robot kuchenny, blender i parę innych dupereli? AAA!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here