Termosy obiadowe

5
1993

Termosy obiadowe z pojemnikiem a zupę
Termosy obiadowe z pojemnikiem a zupę
Drożdżówka popijana kawą w pracy od czasu do czasu nie zaszkodzi. Wystarczy jednak przemnożyć ilość roboczych dni w roku, by z przerażeniem stwierdzić, że jeśli będzie to nasz codzienny zwyczaj, rocznie w ten sposób pochłoniemy około… 250 drożdżówek (jeśli ograniczymy się do jednej dziennie)!

A gdyby zamiast tego zjeść w pracy 250 pożywnych, domowych obiadów? Czy to nie kuszące? I w dodatku możliwe. Nowoczesne termosy obiadowe przez długi czas zatrzymują temperaturę, są wygodne, lekkie i estetyczne. To doskonałe rozwiązanie na jedzenie i obiad do pracy!

Zostań z nami i sprawdź, jakie termosy można obecnie znaleźć w sklepach i czym się wyróżniają.

Zacznijmy jednak od początku czyli jaki termos wybrać i kupić:

 1. Jak działa termos?
 2. Jaki termos wybrać i kupić?
 3. RANKING termosów
 4. Termosy napojów
 5. Kubki termiczne
 6. Termosy obiadowe
 7. Termosy do zupy
 8. Termosy obiadowe dla dzieci do szkoły
 9. Termosy turystyczne, wojskowe i menażki
 10. Ceny termosów

Dlaczego termos trzyma ciepło… czyli jak działa termos

…i zimno? Termos wyposażony jest w dwie cienkie ścianki, pomiędzy którymi znajduje się „próżnia techniczna”. Dzięki temu napój czy potrawa znajdujące się w środku są mniej podatne na zmianę temperatury. Termosy produkowane jeszcze kilka lat temu zwykle miały szklane ścianki, jednak obecnie odchodzi się już od tego rozwiązania na rzecz wykorzystania stali nierdzewnej. Jest o wiele trwalsza i podobnie jak szkło nie wpływa ani na smak, ani na zapach przechowywanej potrawy.

Jesteśmy coraz bliżej odpowiedzi na pytanie o to jaki termos najdłużej trzyma ciepło

Jaki termos wybrać i kupić?

W sklepach znajdziemy termosy przeznaczone zarówno do przechowywania napojów (w tym termos do kawy i herbaty), jak i obiadów w postaci stałej, półpłynnej oraz do zup. Mogą to być termosy jednokomorowe lub też tak zwane dwojaki, trojaki czy czworaki. Termosy dla dzieci znajdziemy o nieco mniejszej pojemności i lżejsze (i oczywiście odpowiednio ozdobione). Dla osób, które wybierają się na dalsze wypady doskonałe będą termosy turystyczne, menażki oraz termosy wojskowe.

Ranking najpopularniejszych termosów

Termosy do napojów czyli ciepła kawa i herbata

Termos do kawy i herbaty jest niemal zawsze wyposażony w kubek, będący jednocześnie zakrętką. Długo utrzymuje temperaturę, jednak jeśli przechowujemy w nim kawę z mlekiem, może się okazać, że mleko po kilku godzinach po prostu skwaśnieje.

Jaki termo wybrać i kupić - Termos obiadowy długo trzymający ciepło dla dzieci do szkoły, turystyczny, menasza czy termos wojskowy
Jaki termos wybrać i kupić – Termos obiadowy dla dzieci do szkoły, turystyczny, menaszka czy termos wojskowy

A co z kubkami termicznymi?

W ostatnim czasie zdobyły ogromną popularność. Wybiegamy w pośpiechu z domu, by usiąść w samochodzie i w spokoju napić się kawy. W końcu i tak przeważnie stoimy w korku… co więcej popularny staje się coraz bardziej kubek termiczny dla dziecka do szkoły.

Taki kubek termiczny znacznie krócej utrzymuje temperaturę niż klasyczny termos, głównie dlatego, że nie jest szczelnie zamykany (dziurka do picia). Istnieją też jednak modele, które pozwalają na szczelne jego zamknięcie. Możemy liczyć na to, że nasz napój w kubku termicznym będzie ciepły przez około godzinę.

Kubki termiczne Aktualna cena

Kubki termiczne mają też kolejną zaletę. Mogą służyć jako termos z podgrzewaczem kiedy mają opcję podłączenia ich po przez port USB.

Termosy obiadowe

Termosy obiadowe znajdziemy w pojemnościach od 0,35 l do 5 l.

Tu uwaga.

Niemiecki producent termosów Esbit wykazał w wyniku przeprowadzonych testów, że im więcej w termosie zostawimy pustego miejsca, tym szybciej wystudzi się w nim dana potrawa. Dlatego nie warto kupować termosu o pojemności „na zapas”.

Termosy obiadowe Aktualna cena

Najlepsze termosy utrzymują wysoką temperaturę przez około 5 – 6 godzin. Co ciekawe, niska temperatura utrzyma się w nich nawet 2 – 3 razy dłużej!

Termosy do zupy

Choć w termosie na zupę można też z powodzeniem przechowywać półpłynne czy stałe produkty, zasada ta nie zawsze działa w drugą stronę. Termosy przeznaczone do przechowywania zup charakteryzują się dodatkowymi zabezpieczeniami. Mogą być wyposażone w zawór bezpieczeństwa, posiadać specjalne uchwyty czy powłokę uniemożliwiającą wysunięcie się termosu z ręki.

Termosy obiadowe dla dzieci do szkoły

Termosy dla dzieci, jak wspomnieliśmy już wcześniej, mają nieco mniejsze pojemności, ale także najczęściej zawierają wiele przydatnych akcesoriów: miseczki, łyżeczki czy kubki. W sklepach znajdziemy zarówno termosy dla dzieci na napoje, jak i na posiłki. Termosy takie to niezwykle pomocne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy nasze dziecko cierpi na alergię i nie może jeść posiłków serwowanych w przedszkolu czy szkole.

Dobry termos na obiad do pracy to taki, który najdłużej trzyma ciepło
Dobry termos na obiad do pracy to taki, który najdłużej trzyma ciepło

Termosy turystyczne, wojskowe i menażki

Choć pojemniki w formie metalowych menażek wciąż jeszcze mają swoich zwolenników, to jednak nie dorównują one pod wieloma względami nowoczesnym termosom turystycznym.

Dlaczego?

Przede wszystkim, nie utrzymują zbyt długo ciepła i wpływają na smak i zapach przechowywanych w nich potraw. Ponadto, od razu przejmują temperaturę potrawy, a ponieważ nie mają dodatkowej warstwy ochronnej, łatwo się oparzyć przy ich używaniu. Obecnie termosy obiadowe, jakie można zabrać ze sobą do pracy, z powodzeniem można również wykorzystać podczas wypadów za miasto. Warto jednak wiedzieć, że termosy przeznaczone na większe wyprawy turystyczne zwykle o wiele dłużej utrzymują temperaturę. Dobre termosy turystyczne mogą utrzymywać wysoką temperaturę (na przykład 40°C) nawet do 24 godzin. Tu jednak trzeba nadmienić, że testy przeprowadzane przez producentów odbywają się w temperaturze pokojowej, dlatego – oczywiście – na mrozie taki termos będzie mniej efektywny.

Termosy turystyczne Aktualna cena

Producenci i cena termosów

Do popularnych producentów termosów należą takie firmy jak Kinghoff, Emsa, Aladdin, Esbit, Salewa, Valira, Primus, Tatonka czy Stanley. Cena najtańszego termosu to około 35 złotych. Za najdroższy model zapłacimy nawet 300 złotych.

Wciąż zastanawiasz się, jaki termos wybrać i kupić? Sprawdź produkty, które znalazły się w naszych rankingach i porównaj ceny u poszczególnych sprzedawców!

Termosy Esbit Aktualna cena
Termosy Kinghoff Aktualna cena

Wybierz dla siebie najlepszy termos obiadowy długo trzymający ciepło. To ważne jeśli jedziesz w dłuższą trasę albo pracujesz do późna.

5 KOMENTARZE

 1. Mam wrażenie, że te wszystkie pojemniki termiczne są duże -czy tylko tak mi się zdaje? Dawałabym młodym do szkoły, ale jak są ciężkie, to nie… Ktoś może miał albo ma takie i może powiedzieć, czy ta wielkość jest dostosowana na miarę żołądka nastolatek? 😉

 2. Mi się wydaje, że mniejsze termosy obiadowe też można kupić, tylko trzeba sprawdzić pojemność. Choć wydaje mi się, że jakichś bardzo małych to nie będzie, bo te pojemniki muszą mieć grube ścianki.

 3. Chcę kupić termos obiadowy dwukomorowy, ale taki, żeby w miarę mieścił się w plecaku szkolnym – może ktoś mógłby coś polecić? Wszystkie, które widziałam, były dość duże, ale może one po prostu tak mają??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here